Sprawa znieważenia godła zakończona. Gdański sąd w...

  Sprawa znieważenia godła zakończona. Gdański sąd w nieprawomocnym wyroku uniewinnił Adama Nergala Darskiego i pozostałych oskarżonych

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nergal przed sądem 19.03.2018
  1/10
  przejdź do galerii

  Nergal przed sądem 19.03.2018 ©Przemyslaw Świderski

  Zapadł wyrok w sprawie rzekomego znieważenia godła. Wszyscy oskarżeni, w tym Adam Nergal Darski, wokalista Behemoth, zostali uniewinnieni. Wyrok jest nieprawomocny.
  - W ocenie sądu nie sposób dopatrywać się w działaniu oskarżonych chęci ubliżania, obrażania, lżenia, wyszydzania, upokarzania, ośmieszania czy wreszcie zachowania dobitnie demonstracyjnie podkreślającego pogardę dla znaku państwowego. Nie taki bowiem był zamiar i cel ich działania - uzasadniał sędzia Marek Kapała. - Skoro tak to nie może być mowy o wyczerpaniu znamion przestępstwa z art. 137 par 1 k.k.


  Przepis ten stanowi: kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  CZYTAJ TEŻ: Adam Nergal Darski przed sądem w Gdańsku

  - Zachowanie oskarżonych może wydawać się raczej jako nieprzemyślane, co do efektów, jakie przyniesie grafika w odbiorze społecznym, choć mogli się tego spodziewać - mówił sędzia. I dodał: - Ale nie sposób znaleźć w nim tego szczególnego nastawienia, które decydowałoby o popełnieniu przez nich przestępstwa.

  Z wypowiedzi sędziego Kapały wynikało także m.in., że znak, który został użyty godłem Polski nie jest, ponieważ nie posiada korony. Sąd zauważył, że orzeł bez korony może być ewentualnie uznany za godło PRL, ale nie o taki przedmiot ochrony chodziło ustawodawcy.

  Sąd uniewinnił oskarżonych, a kosztami postępowania obciążył skarb państwa. - Wyrok nie jest prawomocny i przysługuje od niego apelacja - powiedział sędzia.

  Sąd: - Nie sposób dopatrywać się w działaniu oskarżonych chęci ubliżania, obrażania, lżenia, wyszydzania, upokarzania, ośmieszania czy wreszcie zachowania dobitnie demonstracyjnie podkreślającego pogardę dla znaku państwowego.

  Prokurator Michał Kroplewski poinformował, że prokuratura wystąpi z wnioskiem o uzasadnienie. - W mojej ocenie zebrano materiał dowodowy, który wskazywał iż godło polskie zostało znieważone - powiedział.

  Przypomnijmy, sprawa związana jest z „metalowym tournee” zatytułowanym „Rzeczpospolita niewierna”. Było ono reklamowane wizerunkiem orła. Wpisano w niego między innymi odwrócony krzyż i ludzkie czaszki. Krytycy tego rodzaju oprawy sugerowali, iż jest to znieważenie godła Polski. Sprawą zajęli się śledczy.

  Podczas ogłoszenia wyroku na sali nie pojawił się Adam Nergal Darski. Jak orzeczenie sądu komentuje jego pełnomocnik? - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyroku. W naszej ocenie nie było podstaw, żeby kierować akt oskarżenia. Ten wyrok potwierdza naszą ocenę - mówi mec. Jacek Potulski.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  SAMORZĄDOWIEC POMORZA ZACHODNIEGO Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Nasze Dobre z Pomorza. Zgłoś swoją usługę lub produkt już dziś!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Warto zobaczyć

  Wideo: 39. PKO Półmaraton Szczecin. Mamy nowych bohaterów [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] ▶  Wideo: Zobacz również: Powołania Jerzego Brzęczka ▶