Spotkania Mediewistyczne

Jarosław Niewinczany
Wydarzenia naukowe towarzyszą Festiwalom Słowian i Wikingów już od jedenastu lat – podkreśla dyrektor muzeum w wolinie, Ryszard Banaszkiewicz. – Dorobek każdej z nich jest prezentowany w specjalnych publikacjach. Wzbogacają one naukę polską, szczególnie poświęconą historii tej części Europy i Polski. Sprzyjają prezentacji bardzo bogatej historii Wolina, promują miasto.
Wydarzenia naukowe towarzyszą Festiwalom Słowian i Wikingów już od jedenastu lat – podkreśla dyrektor muzeum w wolinie, Ryszard Banaszkiewicz. – Dorobek każdej z nich jest prezentowany w specjalnych publikacjach. Wzbogacają one naukę polską, szczególnie poświęconą historii tej części Europy i Polski. Sprzyjają prezentacji bardzo bogatej historii Wolina, promują miasto. Jarosław Niewinczany
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Kościoły w dobie chrystianizacji oraz rejon ujścia Odry w średniowieczu - wokół tych tematów toczyła się dyskusja podczas międzynarodowej sesji naukowej i popularnonaukowej w Wolinie.

Tradycyjnie już sesje naukowe i popularno-naukowe organizowane są w Wolinie w trakcie corocznego Festiwalu Słowian i Wikingów.

Organizatorami są włodarze gminy Wolin i na przemian Zakład Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Szczecinie i Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

- UAM organizuje spotkania pod ogólnym tematem Międzynarodowej Sesji Naukowej Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego - precyzuje Ryszard Banaszkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wolinie. - Takich sesji było 6. Kierownikiem naukowym jest prof. dr hab. Maciej Franz.

Sesje organizowane przez szczeciński oddział PAN odbywają się pod hasłem Wolińskich Spotkań Mediewistycznych. Przygotowuje i prowadzi je prof. dr hab. Marian Rębkowski.

W tym roku organizatorem sesji naukowej był szczeciński oddział Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierownictwem prof. Mariana Rębkowskiego.

- Sesję podzielono na dwie części - podkreśla dyrektor. - Pierwsza poświęcona była badaniom dotyczącym rejonu ujścia Odry w średniowieczu. Tematem drugiej części były: Kościoły w dobie chrystianizacji.

Sesje naukowe w Wolinie są miejscem wymiany poglądów polskich i zagranicznych archeologów, historyków i historyków sztuki badających dzieje i kulturę ziem nadbałtyckich w średniowieczu. Spotykają się tu naukowcy, którzy przedstawiają swoje wyniki badań, nakreślają kierunki dalszych prac, ale również spierają się na temat metod i interpretacji osiągniętych rezultatów.

Tegorocznej sesji towarzyszyła wystawa, specjalnie przygotowana na tę okoliczność, pod tytułem "W wolińskim porcie".

- Została zorganizowana przez nasze muzeum oraz Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich, Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie - dodaje Banaszkiewicz.

Wystawa została przygotowana w związku z zakończeniem w ostatnich miesiącach budowy portu jachtowego w Wolinie. Podczas prac budowlanych, prowadzonych pod nadzorem archeologów, odkryto tu kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wiele prawdziwych skarbów, które przez wieki spoczywały pod ziemią. Zebrany materiał posłużył do przygotowania wystawy.

- Potwierdza on bogatą historię Wolina, który przed wiekami był jednym z największych i najpiękniejszych miast tych stron, potwierdza także wielkość i znaczenie portu dla funkcjonowania miasta - dodaje.

W przygotowaniu wystawy pomogli prof. Marian Rębkowski oraz dr Andrzej Janowski. Muzeum w Wolinie wydało specjalny katalog poświęcony wystawie. Ekspozycja będzie czynna do końca roku.

W tym roku, po raz pierwszy, udział w sesji wzięli przedstawiciele ze Staffanstorp (Szwecja).

Pracownice Uniwersytetu w Lund, Carolina Ask, Maria i Ulrika Randver przedstawiły wykład specjalny pt. Upp Centrum Władzy przed 1000 lat. Został przyjęty przez uczestników z dużym zainteresowaniem.

Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz zapowiedział, że w przyszłym roku, w sesji naukowej wezmą udział naukowcy z Kalkar. To efekt tego spotkania.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie