MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkali się z "gubernatorem" na poligonie

Marek Jaszczyński
Na poligon drawski przegrupowały się kolejne kompanie, tym razem zmotoryzowani ze zgrupowania bojowego XII zmiany PKW, utworzonego na bazie 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Błękitnej Brygady.
Na poligon drawski przegrupowały się kolejne kompanie, tym razem zmotoryzowani ze zgrupowania bojowego XII zmiany PKW, utworzonego na bazie 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Błękitnej Brygady. Janusz Błaszczak
Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ćwiczą przed misją w Afganistanie na poligonie drawskim. Ćwiczyli spotkanie ze starszyzną afgańską, w rolę Afgańczyków wcielili się mundurowi.

- Na zaproszenia subgubernatora prowincji Zana Khan Allaha Dadd Halima dowódca zgrupowania bojowego podpułkownik Sławomir Kocanowski, wraz ze swoimi podwładnymi, przybył do miejscowości Dado w celu omówienia podstawowych spraw związanych z bezpieczeństwem w rejonie odpowiedzialności, pomocy w szkoleniu policjantów jak i również realizacji niektórych projektów pomocy dla miejscowej ludności i dzieci - tłumaczy kapitan Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 BZ.

Shura, czyli spotkanie starszyzny była jednym z wielu incydentów zaplanowanych przez dowództwo 12 Brygady Zmechanizowanej w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego pod kryptonimem "Patria-12". Ze strony "afgańskiej" w spotkaniu starszyzny uczestniczyła obsada zespołu podgrywającego za jednostki spoza łańcucha dowodzenia, kierowana przez majora Dariusza Pita. Dodatkową atrakcją przygotowaną po wyjściu od gubernatora było spotkanie dowódcy zgrupowania bojowego z lokalnymi dziennikarzami.

- Całość obydwu zaplanowanych inscenizacji była wnikliwie obserwowana i oceniana przez żołnierzy z zespołu oceny, analizy i omówienia ćwiczenia, których wnioski będą brane pod uwagę przy ocenie działalności dowództwa i sztabu zgrupowania bojowego - tłumaczy kapitan Błaszczak.

Na poligonie drawskim, wydzielone siły i środki z pododdziałów Błękitnej Brygady uczestniczą w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym pod kryptonimem "Patria-12".

- Istotą ćwiczenia jest doskonalenie pracy dowództwa Zgrupowania Bojowego w planowaniu działań sił zadaniowych w ramach misji szkoleniowo stabilizacyjnej - mówi generał brygady Andrzej Tuz, dowódca 12 BZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński