Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na przesilenie wiosenne

Anna Miszczyk
Dużo śpij, uprawiaj gimnastykę, spaceruj i jedz zdrowo - to najbardziej skuteczne zalecenia by dobrze czuć się dobrze w ostatnich tygodniach zimy.

Zimowo-wiosenne przesilenie to szereg drastycznych zmian w naszym środowisku. Wzrasta temperatura, dzień się wydłuża. Wraz ze wzrostem nasłonecznienia następuje zmiana czasu narzucająca zmianę rytmu dobowego. Ponadto zachodzą częste zmiany pogodowe, które wzmagają dolegliwości meteopatyczne. Za zmianami w przyrodzie podąża również organizm, który przestawia się z zimowego biegu na rytm wiosenno-letni. Podczas procesu wiosennej przemiany zmienia się sposób funkcjonowania całego organizmu - zwiększa się częstotliwość oddychania oraz wzrasta poziom hormonów, które wpływają na samopoczucie i nastrój. Zmiany zachodzą również w układzie krążenia, trawiennym, immunologicznym i nerwowym.

Proces przystosowania do nowych warunków trwa zwykle około miesiąca, a przyzwyczajony do zimowej aury organizm nie najlepiej znosi przełom pór roku. Owocem jest odczuwanie nieprzyjemnych skutków ubocznych, wśród których najczęstsze to: rozdrażnienie i niepokój, przygnębienie i poczucie rezygnacji, złe samopoczucie, senność, osłabienie i zmęczenie organizmu, bóle głowy, spadek odporności, trudności z koncentracją, chwiejne nastroje. Objawy te potrafią skutecznie zakłócić codzienne funkcjonowanie, a towarzyszące im poczucie rozbicia i apatii utrudnia korzystanie z pierwszych, wiosennych dni.
Jest parę prostych i sprawdzonych metod, które nie tylko złagodzą nieprzyjemne efekty przedwiośnia, ale i wpłyną na poprawę samopoczucia. Najważniejszy to ośmiogodzinny nocny odpoczynek, który znakomicie zregeneruje organizm i wpłynie na lepsze samopoczucie w ciągu dnia.

Aby dobrze zasypiać, należy unikać picia przed snem napojów pobudzających np. mocnej herbaty lub kawy oraz jeść lekką kolację i wietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Jeśli, mimo stosowania tych środków, pojawiają się problemy z zasypianiem, można sięgnąć po środki o działaniu rozluźniającym i nasennym.

O innych sposobach na przesilernie wiosenne piszemy w weeekendowym "Głosie" z 27 - 28 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński