Spór wokół nowelizacji ustawy o kontroli operacyjnej. "Wypowiedzi opozycji to zaskakujące brednie"

Tomasz Plaskota (AIP)
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak Piotr Smolinski
We wtorek wieczorem Sejm zajmie się projektem zmian w ustawie o policji i o służbach specjalnych, który złożył klub parlamentarny PiS. Wzbudza on wiele kontrowersji i krytyki ze strony opozycji. Szybkie tempo prac nad ustawą wymusza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. ZOBACZ VIDEO.

Projekt w Sejmie pojawił się w ubiegłym tygodniu. Przewiduje m.in skrócenie okresu, w którym służby mogą legalnie podsłuchiwać obywateli, zmienia niektóre procedury dotyczące zakładania podsłuchów, a także reguluje zasady korzystania przez służb z billingów telefonicznych, danych teleinformatycznych jak np logowań telefonów komórkowych do stacji BTS. Projekt normuje również zasady dostępu służb do treści sms, wiadomości mailowych oraz np historii logowań na strony internetowe.

Opozycja zarzuciła PiS, że nowelizacja ustaw o kontroli operacyjnej otwiera możliwość totalnej inwigilacji Polaków. – Jeżeli ktoś dostanie maila od osoby, która jest podejrzana, może się rozpocząć pełna inwigilacja tej osoby, która tego maila dostała – powiedział Ryszard Petru na konferencji prasowej. Lider Nowoczesnej. dodał, że „PiS będzie mógł zebrać 38 mln haków na każdego z nas”.
Mariusz Kamiński odpierał dziś w Sejmie te zarzuty. Mówił, że w nowelizacji nie znajdą się żadne nowe rozwiązania, ale regulacje, których domagał się jeszcze od poprzednich władz Trybunał Konstytucyjny. Koordynator do spraw służb specjalnych mówił, że mówienie o zamiarach inwigilacji to kłamstwo. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której policja i służby nie będą mogły wykonywać podstawowych zadań. Nie ma tu żadnych nowych rozwiązań, a większość wypowiedzi przedstawicieli opozycji są tak zaskakującymi bredniami, taką manipulacją opinią publiczną, że jestem zszokowany – stwierdził Kamiński.

Koordynator służb specjalnych zwrócił uwagę, że niektóre media i politycy chcą przestraszyć Polaków, wmawiając im, że w projekcie ustawy jest mowa np o powszechnej inwigilacji internetu i wszystkich obywateli. -To po prostu kłamstwo, kłamstwo, kłamstwo. Jest mi bardzo przykro, że niektórzy posłowie nadużywają funkcji publicznych do dezinformowania opinii publicznej – ocenił Kamiński. W czasie rządów PO-PSL Polska była w czołówce państw europejskich, w których służby składały wnioski o podsłuchiwanie obywateli, było to ponad 2 miliony wniosków rocznie- przypomniał minister koordynator służb.

- Wbrew tezom opozycji, ten projekt ogranicza możliwości funkcjonowania służb specjalnych, to jest ograniczenie a nie rozszerzenie kompetencji - powiedział natomiast na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Jako przykład wskazał, że w projekcie stosowanie środków operacyjnych, np podsłuchu, ograniczono maksymalnie do 18 miesięcy, a obecne przepisy nie ustalają maksymalnego czasu stosowania podsłuchu operacyjnego. Ustawy bronił też minister nauki Jarosław Gowin. - Projekt wyraźnie ogranicza kompetencje służb. Ja byłem jednym ministrem rządu PO, który wystąpił przeciwko ACTA, nie widzę w tym projekcie żadnego zagrożenia dla wolności w internecie - mówił minister Gowin.

Konieczność uchwalenia nowych przepisów o kontroli operacyjnej wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. Sędziowie TK uznali wówczas, że wprowadzone przez rząd PO-PSL przepisy dotyczące zasad pracy operacyjnej, m.in udostępniania służbom billingów telefonicznych są niezgodne z Konstytucją i nie zapewniają pełnej kontroli nad działaniami operacyjnymi służb. TK zobowiązał ówczesny rząd PO/PSL do wprowadzenia zmian w przepisach do lutego 2016 r. Jednak rząd Ewy Kopacz nie zdołał ich przygotować i wdrożyć.

Potwierdza to m.in prof. Adam Taracha, prawnik, wykładowca UMCS, autor monografii „Czynności operacyjno - rozpoznawcze”. - Nowy projekt ustawy jest konieczny, został wymuszony przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, bo na początku lutego kończy się osiemnastomiesięczny okres, w którym należało wprowadzić zmiany w ustawie – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press prof. Adam Taracha. - Ta ustawa już dawno powinna być przyjęta. Poprzedni Sejm powinien się nią zająć. Głosy ze strony opozycji, a byłej partii rządzącej, czyli PO mnie dziwią. Uważam je za niepoważne - powiedział w Sejmie Marek Opioła, szef sejmowej komisji służb specjalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Spór wokół nowelizacji ustawy o kontroli operacyjnej. "Wypowiedzi opozycji to zaskakujące brednie" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

niePOto POpaPRańCE KRAJ sPRzeDALI I UZALERZNIALI od ue JAK POlACKI KALI.

P
POwiedzmy NIE chamstwu

 Od dziesięciu lat słyszymy w rezimowych mediach wściekły atak na Prawo i Sprawiedliwość, a teraz na nowy rząd , który z  woli narodu
i dzięki  Bogu rządzi zaledwie od miesiąca , chce wprowadzić normalność,ale znowu słyszymy zwariowaną nagonkę na nową władze i naszych przedstawicieli, także w sejmie, gdzie pietruski szaleju dostają , a platformiarze używają wyzwisk wobec posłów prawicy jak ta jakaś Pępek ? .
  Szczujnie tv publiczne i prywatne POdle napuszczają jednych na drugich, dzieląc Polaków , zamiast  odnosić się do zagadnienia merytorycznie , widocznie mają  zlecenia od swoich mocodawców.

Michalik i wielu in. z prywatnych przekraczają  wszelkie granice przyzwoitości w opluwaniu rządu..

 W nowej  ustawie medialnej należy zapisać wysokie kary pieniężne dla redaktorzynów  nie szanujących etyki zawodu np. wulgarne słownictwo , POniżanie Polaków ,szyderstwa, POgarda wysokich państwowych przedstawicieli państwa , zdrada POprzez oczernianie Polski za granicami kraju itp.

 

P
POgonić chamstwozTVi sejmu

Dlaczego nie ma kar , dla POdłych Posełek?

W szczujniach reżimowych tv zapewne mają zlecenia od swoich mocodawcównp.

Michalik i wielu in. z prywatnych tv przekraczają  wszelkie granice przyzwoitości w opluwaniu nowej władzy, czym ewidentnie szkodzą Polsce .

 

W nowej  ustawie medialnej należy zapisać wysokie kary pieniężne dla redaktorzynów  nieszanujących etyki zawodu np. wulgarne słownictwo , POniżanie Polaków ,szyderstwa, POgarda POlaków i wysokich państwowych przedstawicieli państwa, zdrada POprzez oczernianie Polski za granicami kraju itp.

 

Z
ZMIANY SĄ KONIECZNE.

Medialne gwiazdy targowickiego salonu to aparatczyki sowieckich agentur instalowanych w Polsce od pokoleń, zawsze gotowi do największych podłości,wychowankowie Urbana i wroga wszystkiego co polskie i wartościowe Michnika.
Szkalują Polskę i Polaków od Władywostoku po Alaskę,szkodzą Polsce gdzie tylko mogą...dlaczego to robią...? Nie tylko za judaszowe srebrniki,oni robią to z przekonania i obowiązku,bowiem to nie polskie,ale polskojęzyczne kreatury,potomkowie tych co to przybyli na sowieckich tankach budować i utrwalać władzę ludu pracującego miast i WSI,a więc sowieckich morderców najlepszych Córek i Synów tej Ziemi.
Dzisiejsze media to antypolski twór wspierany przez armię tzw. filozofów z Hartmanem na czele,który otwarcie,na żywo w publicznej telewizji powiedział,że kształcenie młodzieży polskiej to marnotrawstwo,bowiem 80 procent nadaje się tylko do łopaty...bo są elity oczywiście nie polskie,które poprowadzą ten kraj.
Dlatego obecnie Obóz Patriotyczny skupiony wokół Prawa i Sprawiedliwości i Prezydenta Andrzeja Dudy potrzebuje pełnego wsparcia,bowiem istnieje szansa,być może ostatnia w naszym pokoleniu na uzdrowienie tego dotkniętego zdradą,zbrodnią i POsPOlitą głuPOtą kraju.
Media publiczne należy natychmiast zwrócić Polakom,by przywrócić im rolę do której zostały powołane,by służyły nam,a nie jak to jest obecnie sowieckim agenturom.
Wolny dostęp do niezależnych ośrodków opiniotwórczych to cecha demokratycznego państwa.
Olewać skowyt targowickich hien, Lisów, Olejników, Żakowskich,Kraśków i całej armii PO-ubeckich aparatczyków i robić swoje,by z Bożą pomocą przywrócić godność Polsce i Polakom, by Polska na powrót stała się przedmurzem Chrześcijaństwa.

Wszystkim Moherom i Ciemnogrodzianom życzenia wszelkiej pomyślności i błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku.

 
s
spokojny

„W zagranicznych mediach pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat Polski”.
Tak jest. Zagraniczne media donosiły między innymi:
- rząd zamierza płacić na dzieci nie mając pieniędzy w budżecie,
- rząd zamierza skupować węgiel nie mając pieniędzy w budżecie,
- rząd zamierza kupować uzbrojenie nie mając pieniędzy w budżecie,
- rząd zamierza płacić frankowiczom nie mając pieniędzy w budżecie,
- rząd nie zamierza przyjmować uchodźców do Polski,
- rząd nie zamierza włączać się do koalicji walczącej w Syrii,
- rząd chce zwiększać wpływy w Trybunale Konstytucyjnym,
- rząd chce zwiększać wpływy w mediach,
- rząd zamierza tworzyć nowe województwa dla własnych nominatów.
Są to informacje nieprawdziwe.

G
Gość

Brawo panie Mariuszu Błaszczak :)

G
Gość
W dniu 30.12.2015 o 08:44, Gość napisał:

Blaszczak i caly   pis    to chozy ludzie dewastuja panstwo trzeba byc slepym i gluchym zeby nie widziec co oni robia za ich pomysly my zaplacimy

Marecki zamiast martwic sie skad kosciol wezmnie pieniadze na remont/watykan niech da/  niech sie pomartwi ska wziasc pieniadze na wymysly i pomysly pisowskie

G
Gość
W dniu 30.12.2015 o 08:44, Gość napisał:

Blaszczak i caly   pis    to chozy ludzie dewastuja panstwo trzeba byc slepym i gluchym zeby nie widziec co oni robia za ich pomysly my zaplacimy

Marecki zamiast martwic sie skad kosciol wezmnie pieniadze na remont/watykan niech da/  niech sie pomartwi ska wziasc pieniadze na wymysly i pomysly pisowskie

G
Gość

Blaszczak i caly   pis    to chozy ludzie dewastuja panstwo trzeba byc slepym i gluchym zeby nie widziec co oni robia za ich pomysly my zaplacimy

a
aals

Kwiczą świnie POganiane od koryta, nic więcej.

P
Polka

Chcecie Błaszczak mieć wyłączność na brednie? Bredziliście ostatnie 8 lat i wyborcy was wybrali. Teraz czas na opozycję. Tylko wy chcecie dalej bredzić? Wszyscy mamy prawo oceniać was, bo jesteście naszymi sługami. Płacimy wam, więc waruj i służ!! I

T
To nie politycy,

to pospolici przestępcy okradający Polaków.
I tak ich trzeba traktować.

j
jol.

Sami   wpadniecie  w sidła    tego  prawa  co  tworzycie,  to tylko  kwestia  czasu!!!!!!!!

i
inf.

ty ,,trepie,,  społeczny  czy  do pisania  prawa  w   Polsce  służy  papier  toaletowy    a następnie  jest  zawieszany  w WC  ???? Już  w Polsce byli tacy   co nadużywali  prawa   ale  Ciebie,  Panie  prawo  dosięgnie   nawet   to karłowate  które PIS   teraz  tworzy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3