Spór w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie. Pracownicy prokuratury nie odpuszczają szefowi za blokowanie protestu

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zdjęcie pierwszego protestu 28 lipca. To po nim Prokurator Okręgowy w Szczecinie wydał zarządzenie, które wzburzyło związkowców. Kolejne protesty mają się odbywać co tydzień aż do września
Zdjęcie pierwszego protestu 28 lipca. To po nim Prokurator Okręgowy w Szczecinie wydał zarządzenie, które wzburzyło związkowców. Kolejne protesty mają się odbywać co tydzień aż do września Roman Urbański
Mają opinię prawną z której wynika, że Prokurator Okręgowy w Szczecinie nie miał prawa utrudniać związkowcom akcji protestacyjnej na przerwie śniadaniowej. Zarzuty podwładnych prok. Remigiusz Dobrowolski uznaje za insynuacje.

O sprawie po raz pierwszy pisaliśmy kilka dni temu. Zaczęło się od ministra finansów, który zamroził podwyżki płac w budżetówce na 2021 r. Przeciw tej decyzji protestują m.in. pracownicy prokuratur zrzeszeni w Związku Zawodowym Prokuratorów i Pracowników Prokuratur RP.

Akcja ma charakter ogólnopolski.

Polega na wywieszeniu emblematów protestacyjnych oraz organizację zebrań przed budynkami prokuratur i sądów w każdą środę w ramach przerwy śniadaniowej. Pierwszy protest odbył się pod koniec lipca. W Szczecinie skończył się spięciem między związkowcami, a prok. Remigiusze Dobrowolskim.

ZOBACZ TEŻ:

30 lipca wydał zarządzenie nakazujące sporządzanie pracownikom i prokuratorom harmonogramu przerw z podziałem na cztery grupy zatrudnionych oraz zakazał opuszczania budynków podczas przerw śniadaniowych. Polecił kierownikom jednostek informowanie go o każdym przypadku opuszczenia siedziby budynku podczas przerwy. Uzasadnił to potrzebą zapewnienia ciągłości pracy w związku z wdrożeniem systemu PROK-SYS. Według związkowców polecił zabezpieczenie monitoringu wizyjnego prokuratury w celu ustalenia danych osobowych uczestników akcji protestacyjnej z 28 lipca.

Oburzeni związkowcy zaprotestowali. Krytycznie o działaniach prok. Dobrowolskiego wypowiedziała się Rada Główna ZZPiPP RP. Teraz wsparła ich opinia prawna przygotowana przez prokurator Małgorzatę Ułaszonek-Kubacką z Prokuratury Okręgowej w Warszawie (delegowana do Prokuratury Krajowej, członkini związkowej organizacji). Według niej szef szczecińskiej prokuratury okręgowej nie może przeszkadzać w legalnym proteście, bo w ten sposób narusza prawa pracownicze.

- Zarządzenie wydane przez Prokuratora Okręgowego w Szczecinie należy uznać za naruszające przepisy prawa i godzące w uprawnienia pracownicze związkowców uczestniczących w akcji protestacyjnej - napisała w opinii prawnej.

Zwraca uwagę, że choć to pracodawca decyduje o sposobie wykorzystania płatnej przerwy śniadaniowej przez pracownika, to te zasady powinny być zapisane w regulaminie pracy. A zakazu legalnego protestu w nim nie ma.

- Zarządzenie (prok. Doborowolskiego -red.) nie może stanowić legalnej podstawy prawnej do wydania polecenia służbowego stosowania takich reguł wykorzystania przerwy, a tym bardziej wywodzenia sankcji wobec pracowników. Skoro zaś w regulaminie pracy nie określono reguł wykorzystania przerwy należnej na mocy art. 134 k.p., to tym samym pracownik może skorzystać z przysługującej mu przerwy w sposób i w formie przyjętej w ramach akcji protestacyjnej. Przepisy nakładają na pracodawcę szereg obowiązków związanych z koniecznością zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy (w tym przerw). Jednocześnie w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie w treści regulaminu pracy nie zawarto żadnych uregulowań, które nakazywałyby pracownikom wykorzystywanie tych przerw w ściśle określony sposób. Służbowe konsekwencje naruszania sposobu wykonywania pracy u danego pracodawcy powinny być również określone w regulaminie pracy w sposób ścisły i precyzyjny oraz powinny być wcześniej znane pracownikom, czego nie przewiduje regulamin pracy obowiązujący w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie. Nie ma zatem żadnych przeszkód prawnych, aby pracownik w trakcie przysługujących mu z mocy prawa przerw uczestniczył w akcji protestacyjnej. Brak jest też podstaw prawnych do wywodzenia jakichkolwiek sankcji czy też konsekwencji służbowych wobec uczestników tej akcji. - napisano w opinii prawnej.

Jest też wątek dotyczący zabezpieczonego monitoringu.

- Działanie podjęte w ramach zabezpieczenia monitoringu wizyjnego Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w celu ustalenia danych osobowych uczestników akcji protestacyjnej uchybia też normom (...) kodeksu pracy w związku z komunikatem Prezesa Urzędu ochrony Danych Osobowych w sprawie wykazu rodzajów operacji przetwarzania danych osobowych wymagających oceny skutków przetwarzania dla ich ochrony - twierdzi autorka opinii.

Prok. Dobrowolski już wcześniej zapowiedział, że nie komentuje słów związkowców, które uznaje za insynuacje.

ZOBACZ TEŻ:

Marszałek zderzył się z tirem. Przed zderzeniem wykonał niebezpieczny manewr

Marszałek województwa zderzył się z tirem. Wykonał niebezpie...

ZOBACZ TEŻ:

Przemyt marihuany awionetką

Zainwestowali 200 tys. euro w awionetkę, by zarobić 3,6 mln ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie