Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spodek w wieży

Agnieszka Pochrzęst, 1 września 2005 r.
Szczecińskie wahadła Foucault budują: prof. dr hab. Jerzy Stelmach, Wiesław Sienko oraz Zdzisław Żyngiel, pracownicy Wydziału Matematyczno-Fizycznego US.
Szczecińskie wahadła Foucault budują: prof. dr hab. Jerzy Stelmach, Wiesław Sienko oraz Zdzisław Żyngiel, pracownicy Wydziału Matematyczno-Fizycznego US. Andrzej Szkocki
Wahadło Foucault, które ukazuje ruch Ziemi wokół własnej osi, jest montowane w wieży widokowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Oficjalne otwarcie 7 września.

Będzie to pierwsze wahadło na Pomorzu Zachodnim, a szóste w Polsce. Wahadło już wisi i można je podziwiać na pierwszym poziomie w wieży widokowej Zamku Książąt Pomorskich.

- Wahadło nosi nazwisko francuskiego uczonego, Jean'a Bernarda Leona Foucault'a, który po raz pierwszy publicznie w roku 1851 przeprowadził podobne doświadczenie w paryskim Panteonie, używając do tego celu kuli zaopatrzonej w rylec, zawieszonej na linie długości 67 metrów - mówi prof. Jerzy Stelmach, dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Szczecińska kula waży 76 kilogramów i wisi na stalowej linie, która ma 28,5 metra długości. Wahadło jest w kolorze złoto-srebrnym. Wygląda jak spodek kosmiczny.

- Kula jest wypełniona ołowiem - wyjaśnia Wiesław Sienko z Wydziały Matematyczno-Fizycznego US. - Obudowa jest zrobiona z włókna szklanego, z którego robi się łodzie motorowe.

Dzisiaj zostanie zamontowana także specjalna podłoga ze skalą, na której będzie widać, że Ziemia kręci się wokół swojej osi.

- Po upływie pięciu minut na skali będzie dokładnie widać, że Ziemia przesunęła się o jeden stopień - mówi prof. Stelmach. - Pełny obrót planeta zrobi po 30 godzinach.

Wahadło będzie można oglądać już od najbliższej soboty, 3 września. Jednak oficjalne otwarcie zaplanowano na 7 września, o godz. 14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński