Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spisałem się w 8 minut. To banalnie proste

Mariusz Parkitny [email protected]
Nasz redaktor podczas spisywania się. Tak wygląda strona od której zaczynamy się spisywać(  form.spis.gov.pl. ). W kółku zaznaczyliśmy miejsce, które należy kliknąć (formularz identyfikacyjny). Zostaniemy przekierowani na stronę z danymi osobistymi. Po ich uzupełnieniu pozostanie nam odpowiedzenie na kilka prostych pytań. I gotowe.
Nasz redaktor podczas spisywania się. Tak wygląda strona od której zaczynamy się spisywać( form.spis.gov.pl. ). W kółku zaznaczyliśmy miejsce, które należy kliknąć (formularz identyfikacyjny). Zostaniemy przekierowani na stronę z danymi osobistymi. Po ich uzupełnieniu pozostanie nam odpowiedzenie na kilka prostych pytań. I gotowe. Andrzej Szkocki
Od wczoraj każdy z nas może sam się spisać w internecie. Sprawdziliśmy. To banalnie proste i zajmuje tylko kilka minut.

Infolinie

Infolinie

Szczegółowych informacji udzielają ankieterzy pod numerami telefonów 0 800 800 800(bezpłatne
połączenie z telefonów stacjonarnych) lub 022 44 44 777 (zgodnie z cennikiem operatora komórkowego). A także w Wojewódzkim Biurze Spisowym w
Szczecinie - tel. 91 459 77 00 lub we właściwym urzędzie gminy.

Pod tymi numerami będziemy mogli także potwierdzić tożsamość rachmistrza. Warto to zrobić, bo policja podejrzewa, że złodzieje mogą wykorzystać spis do oszustw.

- Samospis internetowy jest zdecydowanie najdogodniejsza i najbardziej komfortową formą przekazania danych spisowych - zapewnia Dominik Rozkrut, dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Spis powszechny to obowiązek obywatelski. Państwo chce wiedzieć ilu nas jest, ile mamy dzieci, w jakich warunkach żyjemy, czy czujemy się Polakami, w jakim języku rozmawiamy w domu. Spisać się trzeba, bo grozi grzywna. Procedura ruszyła wczoraj i potrwa trzy miesiące. Są trzy możliwości opisania się.

Internet, wywiad telefoniczny oraz wizyta rachmistrza. Ci ostatni będą odwiedzać nasze mieszkania dopiero od 8 czerwca. Ale i tak zapukają tylko do 20 procent losowo wybranych domów. Jeśli padnie na
Ciebie, będziesz musiał odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań.

Pozostali mają do wypełnienia ankietę zawierająca jedynie 16 prostych pytań. Najszybciej wypełnić je w internecie. Tam też dowiemy się, czy jesteśmy w grupie, do której rachmistrz przyjdzie osobiście.

Postanowiliśmy sprawdzić jak spisanie wychodzi w praktyce.

Oto nasz poradnik.

KROK 1
Wczoraj o godz. 11. zalogowałem się na stronie form.spis.gov.pl. Strona działa jak na razie szybko i bezproblemowo. Po otwarciu pojawia się komunikat o wpisaniu numeru pesel i hasła.

KROK 2
Hasło zdobywamy klikając na ikonkę formularz identyfikacyjny. W nim wypełniamy pytania o nazwisko,
imię, pesel, telefon, adres mail lub NIP, nazwisko panieńskie matki. Musimy stworzyć sobie hasło - musi zawierać od 8 do 12 znaków, małe i wielkie litery, znaki specjalne lub cyfry. Do drugiej ramki wpisujemy kod identyfikacyjny, czyli kilka cyfr, które są już na stronie. Gdy już to wszystko wypełnimy, klikamy na ikonkę logowanie. Jeśli jesteśmy w grupie 20 procent wybranych losowo mieszkańców, to w tym miejscu komputer nam to wskaże. Nie musimy wtedy wypełniać formularza, bo i tak przyjdzie do nas rachmistrz.

KROK 3
Jeśli nie zostaliśmy wylosowani, to komputer przerzuca nas na stronę z pytaniami. Pierwsze z nich są już wypełnione, bo stanowią dane, które wpisywaliśmy w formularzu identyfikacyjnym. Kolejne pytania są o stan cywilny, kraj urodzenia, narodowość, język w jakim mówimy w domu. Jest też pytanie o to, czy odczuwamy przynależność do innego narodu lub grupy etnicznej. Ostatnie pytanie dotyczy spisania
małoletnich dzieci. Ale pamiętajmy, że opcję TAK, wybiera tylko jedno z rodziców. Ankieta dotycząca dzieci zawiera podobne pytania jak dla dorosłych. Gdy już na nie odpowiemy, komputer pogratuluje
nam spisania. Można się wtedy wylogować.

Cała procedura zajęła mi 8 minut, ale można to zrobić jeszcze szybciej.

Spis internetowy trwa do 16 czerwca. Uwaga, jeśli już się zalogujemy, to na wypełnienie formularza mamy dwa tygodnie. Gdy przekroczymy ten termin, ponowne logowanie nie będzie możliwe.

Kto się spisuje

Wszyscy obywatele Polscy, nawet jeśli przebywają za granicą. Dotyczy to także dzieci. Osoby do 16
roku życia spisuje rodzić.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński