Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrapunkt 2011: Tomasz Karolak zachwycony atmosferą [zdjęcia]

Redakcja
Fragment spektaklu "Opis obyczajów III"
Fragment spektaklu "Opis obyczajów III" Marcin Bielecki
Spektaklem "Opis obyczajów III" rozpoczął się wczoraj 46. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2011. Dzisiaj trzy kolejne spektakle konkursowe.

Przedstawienie Teatru IMKA wyreżyserował Mikołaj Grabowski. O współpracy ze swoim mistrzem opowiadał dyrektor teatru Tomasz Karolak.

- Mikołaj Grabowski to jest człowiek, pod którego skrzydłami debiutowałem na scenie - mówi Tomasz Karolak. - Spotkaliśmy się w szkole teatralnej w Krakowie i nasza współpraca trwa do dzisiaj. Bardzo chciałem, żeby Mikołaj Grabowski zrobił jakiś spektakl w Warszawie, a ponieważ nie dostawał propozycji z warszawskich teatrów, ja wpadłem na pomysł, żeby go zaprosić. Z tej współpracy właściwie narodził się pomysł Teatru IMKA.

Teatr IMKA w jednym sezonie zrealizował 7 premier. Dwa przedstawienia trafiły na tegoroczny festiwal Kontrapunkt 2011.

- Dla mnie to jest ogromny sukces – mówi Tomasz Karolak. – Jeszcze kilka lat temu dostać się na ten festiwal to było moje marzenie. Ten festiwal ma fantastyczną atmosferę teatralną. To nie jest festiwal robiony na pokaz, ale po to, żeby pokazać co się dzieje w życiu teatralnym w naszym kraju.

Dzisiaj zobaczymy kolejne przedstawienia konkursowe. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie pokaże "Intymność" Hanifa Kureishi.

"Intymność" jest przejmującym i sugestywnym zapisem wewnętrznych rozterek młodego mężczyzny – jego życie rodzinne i zawodowe pozornie układa się wspaniale, w istocie obezwładnia go nuda codziennej egzystencji i chłód małżeńskiej rutyny.

Teatr Konsekwentny z Warszawy wystąpi z "Kompleksem Portnoya" na motywach książki Philipa Rotha. „Kompleks Portnoya” to skandalizujący tekst – manifest młodego pokolenia lat 70. XX wieku. Jeden z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało – od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca.

W Teatrze Kana zagra duński zespół Reve Boheme z Kopenhagi. Zespół wykonuje utwory cygańskiego gitarzysty Django Reinhardta, który za sprawą niekonwencjonalnego stylu gry i ekscentrycznego stylu życia stał się żywą legendą Paryża w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Oprócz utworów Django zespół wykonuje własne kompozycje i standardy jazzowe.

Na zakończenie Teatr Współczesny ze Szczecina pokaże "Utwór o Matce i Ojczyźnie", który podejmuje temat toksycznej relacji matki i córki. Jednocześnie zostaje podjęta rozmowa o ojczyźnie, trudnej historii i bolesnej miłości.

Kontrapunkt 2011 - wtorek, 12 kwietnia

11.00 Instrumentarium teatru. Brzmienia sceny / dyskusja panelowa; promocje publikacji [Teatr Mały]
16.00 (A) Intymność / Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie [Teatr Polski]
16.00 (B) Kompleks Portnoya / Teatr Konsekwentny, Warszawa [Teatr Współczesny]
18.30 (A) Rêve Bohème, Kopenhaga (koncert) [Kana]
18.45 (B) Intymność / Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie [Teatr Polski]
20.30 (A) Kompleks Portnoya / Teatr Konsekwentny, Warszawa [Teatr Współczesny]
21.00 (B) Utwór o Matce i Ojczyźnie / Teatr Współczesny, Szczecin [Studio S-1]


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto