Spędź weekend na Odrze i poznaj jej mocne strony

Artykuł sponsorowany

Parada jednostek pływających wraz z tratwą flisacką na Odrze Zachodniej, koncerty szantowo-folkowe, atrakcje dla dzieci, imprezy kajakowe oraz zlot foodtruck-ów - tak w najbliższy weekend będziemy obchodzić święto Odry, drugiej co do długości polskiej rzeki.

„Dni Odry” organizowane przez Urząd Marszałkowski i Miasto Szczecin oraz wydarzenie towarzyszące jakim jest „Flis Odrzański” to imprezy, które od lat idą ze sobą w parze, przyciągając na nabrzeża i bulwary szczecinian i turystów. W tym roku odbędą się w weekend 13 - 15 lipca. Tradycyjnie będzie to okazja do spotkania prawdziwych flisaków przemierzających trasę o długości ponad 700 km, od Gliwic przez m.in. Opole, Wrocław, Głogów, Słubice, Cedynię, Gryfino, aż do Szczecina. Flotylla zacumuje przy Bulwarze Piastowskim proponując zwiedzanie tradycyjnej chaty na tratwie.

Cały weekend atrakcji
Przy Bulwarze Piastowskim pojawi się również scena na wodzie, na której jeszcze w piątek odbędą się koncerty szantowo – folkowe oraz występy zespołów: ETNO FLOW g. 19, AFTER BLUES g. 20:30, CHORZY g. 22. W sobotę: KUBRYK g.19, MECHANICY SZANTY g.20:30, GOOSEBUMBS g. 22. W niedzielę: ZEJMAN & GARKUMPEL g.17, DAIR g.18:30, STARY SZMUGLER g.20.

Inauguracja “Dni Odry 2018” i oficjalne powitanie “Flisu Odrzańskiego” odbędzie się w sobotę o g.11:30 z pokład statku NAVIGATOR XXI. Po tym będzie można podziwiać paradę jednostek pływających oraz tratwę flisacką na Odrze Zachodniej czy wziąć udział w warsztatach o fizyce. Przez cały czas dostępna będzie strefa foodtruck-ów.

Dzieje się na wodzie
Wydarzenie jest doskonałą okazją do samodzielnego poznania walorów wodno-turystycznych naszego regionu. Podczas “Dni Odry” odbędą się wyprawy kajakowe na dwóch trasach. Pierwsza wiedzie przez: wyspę Jaskółczą - Szczecińską Wenecję - wyspę Grodzką - wyspę Jaskółczą. Druga: Dziewoklicz - Szczecińską Wenecję - wyspę Jaskółczą - wyspę Grodzką - wyspę Jaskółczą. Spacery wodne trwają ok. 3 godzin. Pierwszy zaplanowano na piątek na g. 17. Liczba miejsc ograniczona.

Odra nie tylko od święta
Warto wiedzieć, że zasoby wodne są wykorzystywane w Województwie zachodniopomorskim przez cały rok. Dzięki Programowi Regionalnemu trwa realizacja żeglarskich inwestycji, które uzupełnią infrastrukturę Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W ich ramach powstaje Port Jachtowy w Dąbiu, Port Jachtowy w Trzebieży przechodzi modernizację infrastruktury, a w Gminie Dziwnów rozbudowano marinę. Turystycznie rozwija się także Siadło Dolne, gdzie przebudowano nabrzeże na potrzeby turystyki kajakowej i rowerowej oraz żeglarstwa. Umocniono brzeg i dno, powstał teren pod ciągi rowerowo-piesze, zamontowano pomosty na rzece oraz pierwsze elementy małej architektury oraz oświetlenie. Trwają ostatnie odbiory techniczne i wkrótce będzie to raj dla kajakarzy. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Zagospodarowanie lewego brzegu Odry Zachodniej w miejscowości Siadło Dolne, gmina Kołbaskowo”. Warto przypomnieć, że wcześniej dzięki środkom regionalnym modernizację przeszły też szczecińskie bulwary, które szybko stały się ulubionym miejscem mieszkańców miasta i turystów.

Zasoby wodne są wykorzystywane nie tylko turystycznie o czym świadczy „Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły” realizowany dzięki środkom z Banku Światowego. Powstaną nowe wały i poldery, które podniosą poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego wraz z regionami Polski Zachodniej zabiega również o „Przywrócenie i rozwój transportu rzecznego na Odrze oraz podwyższenie parametrów żeglugowych Odrzańskiej Drodze Wodnej do IV klasy żeglowności”. Projekt wymaga jednak skoordynowanych działań ze stroną rządową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński