Specjały Piekarni ormiańsko-gruzińskiej w Szczecinie

Artykuł sponsorowany
Szczecinianie pokochali ormiańsko-gruzińskie wypieki i kuchnię. Wegański chleb ormiański lavash, gruziński chleb puri czy pyszne chaczapuri adżarskie to przysmaki obok, których trudno przejść obojętnie. Co jeszcze można znaleźć wśród wiosennych specjałów lokalu?

Świeże, wypiekane na miejscu pieczywo oraz oryginalny smak i receptura to znaki rozpoznawcze Piekarni ormiańsko-gruzińskiej w Szczecinie.
Niezmienne największym powodzeniem cieszy się wegański chleb ormiański lavash oraz gruziński chleb puri, ale po “piętach” depcze im flagowe danie kuchni gruzińskie chaczapuri, dostępne w ośmiu różnych smakach. Co ważne cztery z nich to opcje wege.

Wśród specjałów są również croissanty z nowymi nadzieniami o smaku papaja - mango, a także truskawka - rabarbar.

W coraz cieplejsze dni podczas zakupów w Piekarni można też zaopatrzyć się w napoje. Koniecznie trzeba spróbować wody Borjomi. To propozycja wysoko zmineralizowana i naturalnie gazowana. Eksperci zaliczają ją do jednej z najbardziej ekskluzywnych wód na świecie. Korzystnie wpływa na metabolizm, jest zaliczana do grupy wód leczniczych.

Inną propozycją jest Nabeghlavi, jej niepowtarzalny smak oraz właściwości lecznicze, a także idealnie skomponowane przez naturę składniki sprawiają, że picie jej jest nie tylko czystą przyjemnością, ale również dbaniem o swoje zdrowie.

Wisienką na torcie są lemoniady. W Gruzji, ze względu na klimat oraz wysoką kulturę kulinarną, po dziś dzień przetrwała tradycja produkcji lemoniady tradycyjnym sposobem. Na bazie najczystszej wody NATAKHTARI z dodatkiem soków owocowych.
W Piekarni można spróbować takiej lemoniady aż w sześciu różnych smakach!

Adresy lokali:
Szczecin
Aleja Niepodległości 28
Reymonta 3 (Ryneczek Pogodno)
Staszica 1 (Rynek Manhattan)
Wojska Polskiego 5

POLICE
Wyszyńskiego 13

Instagram/PiekarnieOrmianskoGruzinskie
Fb @PiekarnieOrmianskoGruzinskie
Do zobaczenia w piekarni!

Dodaj ogłoszenie