Ostatnio na rynku pojawiło się urządzenie Smart Kid Belt, które jest prezentowane jako umożliwiające bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Rodzice pytają czy jest tak rzeczywiście. Poprosiliśmy o opinię.

- Przeczytałem, że pas dba o bezpieczeństwo i komfort dzieci z grup 2 i 3 i jest rekomendowany dla dzieci od 5 do 12 lat i wadze od 15 do 36kg – mówi pan Paweł, tata sześciolatki. Ma zapewniać dobre ułożenie odcinka pasa biodrowego i płynnie dopasowuje odcinek barkowy do wzrostu dziecka. Przeczytałem też, że Smart Kid Belt nie udaje i nie mówi, że jest lepszy od fotelików, ale osiągnął świetne wyniki przeciążeń działających na dziecko, które są kluczowe w niebezpiecznej sytuacji. Czy to alternatywa? Czy taki pas jest zgodny z przepisami?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z prawa o ruchu drogowym, dziecko mające mniej niż 150 cm jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, odpowiednim do masy i wzrostu dziecka oraz zgodnym z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej oraz regulaminach EKG ONZ.

- Z formalnoprawnego i technicznego punktu widzenia, fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci, niezależnie od jego konstrukcji, jeżeli jest zgodne z warunkami technicznymi, a więc zapewnia dziecku co najmniej poziom ochrony przewidziany w przepisach i posiada znak homologacji nadanej przez uprawniony do tego organ może być stosowane podczas przewozu dziecka – mówi podkom. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Obowiązkowym uzewnętrznieniem homologacji, uwzględniającym również zakres wagowy urządzenia, jest trwały znak homologacji umieszczony na etykiecie lub bezpośrednio na produkcie.

W świetle powyższego urządzenie „Smart Kid Belt”, o ile jest stosowane zgodnie z instrukcją producenta oraz zgodnie z zakresem wagowym dziecka, spełnia warunki wymagane przy przewozie dzieci określonymi kategoriami pojazdów.

Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami kierowca może uzyskać mandat karny w wysokości 150 zł i 6 pkt. karnych.

- Pasy Smart Kid Belt to coś nowego na naszym rynku, jest to alternatywa dla fotelików i podkładek. Pozwalają one na prawidłowe usytuowanie pasów na ciele dziecka, co nie jest możliwe, kiedy zapinamy pociechę w zwykły pas, który jest w aucie. Pas musi przechodzić przez stawy biodrowe , ramię i klatkę piersiową. Bezpieczeństwo w takich pasach na pewno jednak nie będzie takie samo jak w dobrej marki foteliku, który przeszedł niezbędne testy zderzeniowe - mówi Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy. - Podczas zderzenia działają potężne siły. Im jesteśmy lepiej zabezpieczeni, tym mamy większe szanse na uniknięcie konsekwencji tego zderzenia. To jest tak samo jak z wyborem samochodu. Jedni kupują auto z jedną poduszka powietrzną, inni z dwoma, z kurtynami powietrznymi. To nasz wybór i nasza inwestycja w bezpieczeństwo. 

- W Tylem.pl nie prowadzimy sprzedaży tego urządzenia przytrzymującego oraz innych podobnych produktów i fotelików wątpliwej jakości. To nasz wybór, podyktowany jedynie maksymalizacją bezpieczeństwa dzieci i rodziców. Od lat szkolimy i edukujemy w nie tylko w kwestii fotelików, ale szeroko pojętego bezpieczeństwa podróży. Uważamy, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla dziecka jest indywidualnie dobrany, pełny fotelik samochodowy – mówi Marta Istelska, ekspert ds. fotelików dziecięcych w Tylem.pl - Smart Kid Belt posiada holomologację wydaną przez Transportowy Dozór Techniczny na podstawie badań Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT i jest pełnoprawnym produktem, którego można używać do zabezpieczenia dziecka w czasie podróży, tak jak i inne, podobne produkty. My jednak skupiamy się na osiągnięciu maksymalnych możliwych korzyści dla rodziców i dzieci, dlatego prowadzimy sprzedaż wyłącznie fotelików. Posiadana wiedza oraz dostępne testy pokazują, iż dobrane foteliki samochodowe są obecnie najlepszą formą ochrony. Dla dzieci od urodzenia do około 5 lat polecamy foteliki tyłem do kierunku ruchu (RWF). Dla dzieci powyżej 5 lat polecamy pełne foteliki z potwierdzonymi wynikami badań w niezależnych testach, pasujących do samochodu i do dziecka.

Zobacz też:
Jak prawidłowo zapinać pasy w samochodzie?