Sondaż: Sytuacja gospodarcza jest najważniejszym problemem w Unii Europejskiej

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szymon Starnawski
Udostępnij:
W sondażu Eurobarometru mieszkańcy UE jako główny problem na szczeblu UE postrzegają sytuację gospodarczą, a w dalszej kolejności środowisko i zmianę klimatu oraz imigrację.

Badanie Eurobarometr z wiosny 2021 r. (EB 95) przeprowadzono w formie bezpośrednich wywiadów i wywiadów online między 14 czerwca a 12 lipca 2021 r. w 27 państwach członkowskich UE.

Przyszłość Unii Europejskiej

Optymizm co do przyszłości UE znacznie wzrósł od lata 2020 r. i obecnie pozytywne nastawienie prezentuje dwie trzecie respondentów (66%, wzrost o 6 punktów procentowych). Jest to poziom najwyższy od jesieni 2009 r. Pesymistycznie co do przyszłości UE jest nastawionych nieco ponad trzech na dziesięciu respondentów (31%, spadek o 7 punktów procentowych). Jest to najniższy poziom od 2009 r.

Wizerunek i zaufanie do UE

Po znacznym wzroście między latem 2020 r. a zimą 2020/2021 r. pozytywny wizerunek UE utrzymuje się na poziomie (45%) i jest to opinia reprezentowana przez większość badanych w 20 państwach członkowskich UE (38% ma neutralną opinię, a 16 % – negatywną). Najwyższe wyniki odnotowano w Irlandii (70%) i Portugalii (62%). Prawie połowa Europejczyków ufa Unii Europejskiej (49%). Jest to nadal najwyższy ogólny poziom odnotowany od wiosny 2008 r. Zaufanie do rządów krajowych nieznacznie wzrosło (37%), a zaufanie do parlamentów narodowych utrzymuje się na stałym poziomie 35%.

Główne obawy u obywateli UE

Sytuacja gospodarcza powróciła na pierwszym miejscu jako najważniejszy problem, przed którym stoi UE – 27% respondentów wybrało tę odpowiedź (spadek o 8 punktów procentowych w porównaniu z zimą 2020/2021 r.). Środowisko i zmiana klimatu podniosły się z czwartego miejsca na drugie (25%, +5), na którym znalazła się też imigracja (25%, +7), a na czwartym miejscu uplasowały się finanse publiczne państw członkowskich i zdrowie (w obu przypadkach 22 % odpowiedzi). Odsetek respondentów wybierających odpowiedź „zdrowie” znacznie spadł od zimy 2020/2021 r. (22%, -16), kiedy to zdrowie zajmowało pierwsze miejsce.

Obecna sytuacja gospodarcza i euro

Od zimy 2020/2021 r. odsetek badanych, którzy uważają, że sytuacja gospodarki w ich kraju jest „zła”, znacznie się zmniejszył (-11), choć nadal jest to opinia większości (58%). 40% mieszkańców UE jest obecnie zdania, że sytuacja gospodarcza w ich kraju jest „dobra”, co stanowi znaczny wzrost (+11), po tym jak trzy kolejne badania wykazały spadek. Ten poziom pozytywnej oceny utrzymuje się jednak poniżej poziomu mierzonego w okresie wiosna 2017 r. – jesień 2019 r.

Pandemia koronawirusa

Zadowolenie z działań podjętych przez Unię Europejską w walce z pandemią koronawirusa znacznie wzrosło od zimy 2020/2021 r. i utrzymuje się obecnie na poziomie 51% (+8). Odsetek niezadowolonych mieszkańców UE zmniejszył się do 41% (-8), natomiast 8% badanych wybrało odpowiedź „nie wiem” (bez zmian).

Budżet UE na lata 2021-2027

Większość Europejczyków uważa też, że unijny plan odbudowy „NextGenerationEU” będzie skuteczny w reagowaniu na skutki gospodarcze pandemii koronawirusa (57%, wzrost o 2 punkty procentowe od zimy 2020/2021 r.).

Szczepienia w krajach UE

Prawie siedem na dziesięć osób stwierdziło, że w okresie prowadzenia badania w czerwcu i lipcu było już zaszczepionych lub że chciałoby jak najszybciej się zaszczepić przeciwko COVID-19 (69%), a 9% odpowiedziało, że „chciałoby to zrobić w 2021 r.”.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Materiał oryginalny: Sondaż: Sytuacja gospodarcza jest najważniejszym problemem w Unii Europejskiej - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antyryży
12 września, 9:31, Gość:

Obywatele UE obawiają się niemieckiej hegemonii

Niestety to jest gorzka prawda , Niemcy chcą miec pod butem cała Europę , a przynajmniej jej dużą część

G
Gość
12 września, 9:31, Gość:

Obywatele UE obawiają się niemieckiej hegemonii

Dlatego potrzebne są drastyczne rozwiązania. Wielka Brytania dała nam przykład. Złotousty Marek Suski dał nam nadzieję, że pokonamy brukselskiego okupanta.

G
Gość
Obywatele UE obawiają się niemieckiej hegemonii
Dodaj ogłoszenie