
Badanie zrealizowano w dniach 30 marca - 3 kwietnia metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Pomiar został wykonany we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Wielkość próby dla całej Polski wyniosła osiem tysięcy respondentów.
Sympatie partyjne
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w okresie realizacji sondażu, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Rezultat 34,3 procent dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest słabszy od tego z elekcji 2015 roku o 3,2 procent.
Lekko do góry podskoczyła Platforma Obywatelska - z 24 do 26,2 procent aktualnie. Na rezultat partii Grzegorza Schetyny można też spojrzeć przez pryzmat odczytu z sondażu Polska Press Grupy i Dobrej Opinii z października 2016 roku, kiedy ugrupowanie miało 20,7 procent.
Swój wynik poprawiła także .Nowoczesna (10,8 procent wobec 7,6 z wyborów), ale jednocześnie formacja Ryszarda Petru zaliczyła gigantyczny spadek w porównaniu z odczytem z października 2016 roku, kiedy w sondażu Polska Press Grupy i Dobrej Opinii osiągnęła 17,5 procent.
Widać jak na dłoni, że elektorat PO i .Nowoczesnej „przelewa się” nieustannie z jednej formacji na drugą.
Stabilny elektorat zbudował wokół siebie ruch KUKIZ’15. To obecnie 9,8 procent. Swoje biorą też ludowcy - Polskie Stronnictwo Ludowe może liczyć na 5,2 procent głosów.
W Sejmie znalazłby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 5,5 procent.
Pozostałe formacje nie są w stanie pokonać pięcioprocentowego progu wyborczego.
Wygrywa Duda. Tusk w drugiej turze
W ramach badania zapytano respondentów o to, na kogo zagłosowaliby dziś w przypadku elekcji prezydenckiej. Faworytem hipotetycznego wyścigu do fotela głowy państwa jest urzędujący na tym stanowisku Andrzej Duda - 37,4 procent. Jego rywalem w drugiej turze byłby obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk - 25,8 procent. 11,1 procent respondentów zadeklarowało, iż poparłoby bezpartyjnego prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Czarny koń wyborów prezydenckich z 2015 roku Paweł Kukiz otrzymałby 9,5 procent głosów - tyle co jego ruch.

Źródło: AIP/x-news
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?