Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość liderem notowań sondażowych - wynika z badania zrealizowanego w dniach 17-21 września przez 18 największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia.
AIP
Sondaż wykonano na reprezentatywnej próbie 8000 dorosłych mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje tych respondentów, którzy stwierdzili, iż zdecydowanie tak i raczej tak wezmą udział w wyborach.
Wyniki w Polsce
Blisko 40 procent ankietowanych zamierza głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Platforma Obywatelska cieszy się zaufaniem co czwartego respondenta. Na trzecim miejscu pod względem popularności plasuje się KUKIZ’15. Jak wynika z prognozy, do Sejmu wejdą jeszcze trzy formacje: Zjednoczona Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowoczesna Ryszarda Petru.
Przy takim układzie sił w izbie niższej parlamentu Prawo i Sprawiedliwość nie zbuduje autonomicznych rządów. Beata Szydło będzie potrzebowała partnera. Większość w Sejmie stworzy tylko z KUKIZ’15 albo... Platformą Obywatelską. Z drugiej strony - pozostałe partie nie zdołają sklecić alternatywnego gabinetu bez doproszenia do niego posłów Pawła Kukiza.
Wyniki w regionach
Formacja Jarosława Kaczyńskiego podbija "platformerskie" bastiony i zyskuje przewagę na głównym konkurentem w 12 z 16 województw. Koniec podziału na Polskę Platformy Obywatelskiej i Polskę Prawa i Sprawiedliwości?
Wskazuje na to najnowszy sondaż 18 największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Badanie zrealizowano w dniach 17-21 września - w każdym województwie na reprezentatywnej dla danego regionu próbie 500 dorosłych mieszkańców metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI).
Prawo i Sprawiedliwość w znacznym stopniu poszerza swoje strefy wpływu. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jak wielka fala tsunami rozlewa się ze ściany wschodniej na zachodnie województwa kraju. Prawo i Sprawiedliwość “przejęło” pięć regionów, w których przez lata największych poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska: Zachodniopomorskie, Lubuskie, Wielkopolskie, Kujawsko-pomorskie oraz uznawany za matecznik PO - Śląsk.
Platforma utrzymuje minimalną przewagę na Prawem i Sprawiedliwością na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Dolnym Śląsku. Tylko na Opolszczyźnie dominacja partii rządzącej nad formacją Jarosława Kaczyńskiego jest zdecydowana.
Rozkład głosów w sondażu według płci, miejsca zamieszkania i wieku
Wyniki sondażu na poziomie ogólnopolskim:
Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 39,2
Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - 25,7
Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz'15" - 9,8
Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica - 8,1
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,8
Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru - 5,5
Komitet Wyborczy KORWiN - 4,7
Komitet Wyborczy Partia Razem - 1,2
Symulacja podziału 460 mandatów w Sejmie przygotowana w oparciu o wyniki sondażu preferencji partyjnych.
Prawo i Sprawiedliwość - 190 mandatów
Platforma Obywatelska - 126 mandatów
KUKIZ’15 - 48 mandatów
Zjednoczona Lewica - 38 mandatów
Polskie Stronnictwo Ludowe - 28 mandatów
Nowoczesna Ryszarda Petru - 28 mandatów
Mniejszość Niemiecka - 2 mandaty