Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność będzie prostestować w Szczecinie. Miasteczko przed urzędem wojewódzkim

Marek Rudnicki [email protected]
Solidarność rozpocznie swój protest w przyszły poniedziałek.
Solidarność rozpocznie swój protest w przyszły poniedziałek. www.poranny.pl
W poniedziałek 10 czerwca związkowcy rozpoczną swój protest w Szczecinie. Pod urzędem wojewódzkim rozstawią specjalne miasteczko.

Protest Solidarności rozpocznie się o godz. 11 na placu Grunwaldzkim w poniedziałek, 10 czerwca. Stąd pochód przejdzie do miasteczka namiotowego przy Wałach Chrobrego, vis a vis siedziby wojewody Marcina Zydorowicza.

Pierwszego dnia gośćmi miasteczka będzie przewodniczący Solidarności, Piotr Duda oraz twórca kampanii na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych, artysta Paweł Kukiz.

- Jak rząd nie chce z nami rozmawiać, to ma protest - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu na Pomorzu Zachodnim Solidarności. - Na nasze postulaty nawet mu się nie chciało odpowiedzieć.

Solidarność już teraz szykuje się na strajk generalny, który wstępnie przewidziany jest na okres powakacyjny, prawdopodobnie w połowie września tego roku. Do tego strajku mają się przyłączyć dwie duże centrale związkowe, tj. OPZZ i Forum Związków Zawodowych. W tej chwili kończy się w tej sprawie referendum.

Szczeciński protest ma nawiązać zarówno do postulatów ogólnokrajowych, jak i tych dotyczących tylko naszego regionu. Chodzi m. in o przyszłość elektrowni Dolna Odra, Zakładów Chemicznych Police oraz gospodarki morskiej i upadłego przemysłu stoczniowego.

- Czas pseudodyskusji się skończył - mówi twardo przewodniczący Jurek i powtarza: - Nie wykluczamy bardziej radykalnego działania.

Miasteczko ma działać 5 lub 6 dni. Każdego dnia o godzinie 10 odbędzie się debata na inny temat. W tym m.in. energetyki, która jest coraz bardziej wyprowadzana ze Szczecina.

Podano przykład firmy Enea, której centrala jest w Poznaniu. Na początku centrala liczyła tam tylko 90 osób. Likwidując miejsca pracy w Szczecinie zwiększono w Poznaniu zatrudnienie do 400 osób. Spółkę oświetleniową Eneos już przeniesiono do Poznania.

Każdego dnia po debacie związkowcy wręczą petycję osobom związanym z tematem. Odwiedzą też biura poselskie mają pytać parlamentarzystów, co zrobili w sprawie naszego regionu.

Pierwszy dzień poświęcony będzie energetyce i kolei, drugi - gospodarce morskiej i stoczni, trzeci - problemom Koszalina i Poczty Polskiej (tam wyprowadza się dyrekcję), kolejny - oświacie, służbie zdrowia, szkolnictwu wyższemu i rolnikom indywidualnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński