Solidarność będzie prostestować w Szczecinie. Miasteczko przed urzędem wojewódzkim

Marek Rudnicki marek.rudnicki@mediaregionalne.pl
Solidarność rozpocznie swój protest w przyszły poniedziałek.
Solidarność rozpocznie swój protest w przyszły poniedziałek. www.poranny.pl
W poniedziałek 10 czerwca związkowcy rozpoczną swój protest w Szczecinie. Pod urzędem wojewódzkim rozstawią specjalne miasteczko.

Protest Solidarności rozpocznie się o godz. 11 na placu Grunwaldzkim w poniedziałek, 10 czerwca. Stąd pochód przejdzie do miasteczka namiotowego przy Wałach Chrobrego, vis a vis siedziby wojewody Marcina Zydorowicza.

Pierwszego dnia gośćmi miasteczka będzie przewodniczący Solidarności, Piotr Duda oraz twórca kampanii na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych, artysta Paweł Kukiz.

- Jak rząd nie chce z nami rozmawiać, to ma protest - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu na Pomorzu Zachodnim Solidarności. - Na nasze postulaty nawet mu się nie chciało odpowiedzieć.

Solidarność już teraz szykuje się na strajk generalny, który wstępnie przewidziany jest na okres powakacyjny, prawdopodobnie w połowie września tego roku. Do tego strajku mają się przyłączyć dwie duże centrale związkowe, tj. OPZZ i Forum Związków Zawodowych. W tej chwili kończy się w tej sprawie referendum.

Szczeciński protest ma nawiązać zarówno do postulatów ogólnokrajowych, jak i tych dotyczących tylko naszego regionu. Chodzi m. in o przyszłość elektrowni Dolna Odra, Zakładów Chemicznych Police oraz gospodarki morskiej i upadłego przemysłu stoczniowego.

- Czas pseudodyskusji się skończył - mówi twardo przewodniczący Jurek i powtarza: - Nie wykluczamy bardziej radykalnego działania.

Miasteczko ma działać 5 lub 6 dni. Każdego dnia o godzinie 10 odbędzie się debata na inny temat. W tym m.in. energetyki, która jest coraz bardziej wyprowadzana ze Szczecina.

Podano przykład firmy Enea, której centrala jest w Poznaniu. Na początku centrala liczyła tam tylko 90 osób. Likwidując miejsca pracy w Szczecinie zwiększono w Poznaniu zatrudnienie do 400 osób. Spółkę oświetleniową Eneos już przeniesiono do Poznania.

Każdego dnia po debacie związkowcy wręczą petycję osobom związanym z tematem. Odwiedzą też biura poselskie mają pytać parlamentarzystów, co zrobili w sprawie naszego regionu.

Pierwszy dzień poświęcony będzie energetyce i kolei, drugi - gospodarce morskiej i stoczni, trzeci - problemom Koszalina i Poczty Polskiej (tam wyprowadza się dyrekcję), kolejny - oświacie, służbie zdrowia, szkolnictwu wyższemu i rolnikom indywidualnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jack

A czemu na terenie stoczni szcz. nie rozbija swoich namiocików ? Ponoć tam jest pusto i nie ma tam pracy ? Ale po co jak mozna przy Pubach sie rozbic i popic zdrowo !!! 

55+

Ci panowie związkowcy to chyba jeszcze stare telewizory analogowe mają że nie mogą oglądać tego co wczoraj pokazywano w TV. Toteż z wrodzonej (i za otrzymane od nich doświadczenia) sympatii do nich im podpowiem że wczoraj obchodzono hucznie 24-tą (tak dwudziestą czwartą) rocznicę wyborów po których to Solidarność przejęła władzę. Pokazywano i Pana Wałęsę i Pana Mazowieckiego z jego dwoma palcami w kształcie "V" i innych - będących teraz przy korycie (przepraszam przy władzy) kumpli ze styropianu stoczniowego i nie tylko, co to wtedy z władzą porozumienia zawierali. Jakoś nie byli oni smutni, a wręcz przeciwnie tryskali humorem, dowcipem, chwaląc się jak wtedy komunistów w konia robili.

Skoro więc panowie związkowcy mają to o co tak oni, albo ich koledzy walczyli w pamiętnym grudniu 1970, czerwcu 1976 i gorącym sierpniu 1980, oraz w mroźnych nocach stanu wojennego, to o co im teraz chodzi?

P
Polak

Piknik nad Odrą. Trochę noce są jeszcze chłodne, ale w ciągu dnia to nawet ładnie jest. Blisko parę Pubów i restauracji. Aha w budynku UW jest poczta i bankomat. To na tyle co do miasteczka.

Ten pokaz siły jest spóźniony o całe dwa lata. Kreowanie się na zbawce narodu, pan Duda nie raz pokazał na co stać jego ugrupowanie. Ile w tym jest jeszcze związkowca a ile polityka, sami oceńcie. Pan Kukiz i jego Zmieleni to może i dobra inicjatywa, jednak nie sprawia wrażenia że coś chce się z nią zrobić, bardziej szuka poparcia prawicy i zagubionych ludzi, którzy mają już wszystkiego dość. Czystej jakości Promocja. A co do spółek energetycznych. To jak to wytłumaczą w Poznaniu, że przybywa więcej miejsc pracy ? Na pewno winne są tego władze Poznania, a może sami Poznaniacy ? Bo przecież nie władze Szczecina i Zachodniopomorskiego, którzy nie tworzą żadnego przyjaznej atmosfery dla kapitału chcącego inwestować w regionie. Stocznia - super temat, tylko gdzie była Solidarność, politycy regionalni i cała reszta gdy ją zamykano. Dziś to temat rzeka, Krafport i Silesia dobrze się mają. ZCH Police dobrze sobie radzi w grupie Azoty, ostatnio jak był minister Karpiński to się nie mógł załogi nachwalić. Nadmiar niemieckiej energii z farm  wiatrowych raczej nie sprzyja Dolnej Odrze, a będzie tylko gorzej. To może na tyle.

:)

a rolnicy też "bendom" ?

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie