Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarna Polska nie chce się dzielić z Unią Europejską polskimi lasami. Liczą na weto rządu w sprawie polskich lasów

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Solidarna Polska zaprotestowała przeciwko zwiększeniu kompetencji Unii Europejskiej w podejmowaniu decyzji dotyczących gospodarki leśnej i bioróżnorodności w państwach członkowskich. Jacek Ozdoba, wiceminister Klimatu i Środowiska ocenił wczoraj w Szczecinie, że takie rozwiązanie jest niekorzystne dla gospodarki kraju.

Briefing dotyczący przyszłości polskich lasów Solidarna Polska zorganizowała przed siedzibą szczecińskiego oddziału Platformy Obywatelskiej, przy al. Jana Pawła II. W środę Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz szczeciński radny, Dariusz Matecki, z transparentami nawiązującymi treścią do niedawnego głosowania w komisji Parlamentu Europejskiego ds. środowiska wyrazili swój sprzeciw przeciwko podjętym pod koniec stycznia decyzjom.

- W środowisku unijnych biurokratów narodził się pomysł, by odebrać państwom członkowskim możliwość samodzielnego decydowania o lasach - zauważył minister Jacek Ozdoba. - Ten absurdalny projekt trafił już do zaopiniowania jednej z komisji w Parlamencie Europejskim.

Gospodarze spotkania podkreślili, że za "likwidacją polskich lasów" głosowali europosłowie Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz z PO oraz Adam Jarubas z PSL.

- A przecież przekazanie kompetencji związanych z zarządzaniem lasami państwowymi, to likwidacja setek miejsc pracy i zaprzepaszczenie stu lat pracy polskich leśników - twierdzi Jacek Ozdoba.

Wiceminister klimatu i środowiska zaznacza, że w opinii ekspertów i Lasów Państwowych unijny projekt przyniesie negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Prowadzący konferencję, podkreślili też, że liczą na weto rządu w tej sprawie.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia komisja Parlamentu Europejskiego ds. środowiska zagłosowała za poprawkami do traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dzięki nim Unia będzie miała większą kontrolę nad gospodarką leśną i bioróżnorodnością w państwach członkowskich w ramach tzw. kompetencji dzielonych. Proponowane zmiany zakładają rozszerzenie "kompetencji dzielonych" między Unię Europejską a państwa członkowskie dotyczących m.in. odbudowy oraz ochrony ekosystemów (w szczególności tych, które mogą pochłaniać dwutlenek węgla), a także neutralności klimatycznej i adaptacji do zmian klimatu.
Prawo i Sprawiedliwość ostro skrytykowała tę propozycję. Za jej przyjęciem są europosłowie z PO i PSL, którzy są zdania, że gospodarka leśna w Polsce wymaga zmian. Od lat domagają się tego również ekolodzy i przemysł drzewny.
Aby zmiany w traktatach doszły do skutku, muszą się zgodzić wszystkie państwa członkowskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński