Solidarna Polska nie chce się dzielić z Unią Europejską polskimi lasami. Liczą na weto rządu w sprawie polskich lasów

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Solidarna Polska zaprotestowała przeciwko zwiększeniu kompetencji Unii Europejskiej w podejmowaniu decyzji dotyczących gospodarki leśnej i bioróżnorodności w państwach członkowskich. Jacek Ozdoba, wiceminister Klimatu i Środowiska ocenił wczoraj w Szczecinie, że takie rozwiązanie jest niekorzystne dla gospodarki kraju.

Briefing dotyczący przyszłości polskich lasów Solidarna Polska zorganizowała przed siedzibą szczecińskiego oddziału Platformy Obywatelskiej, przy al. Jana Pawła II. W środę Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz szczeciński radny, Dariusz Matecki, z transparentami nawiązującymi treścią do niedawnego głosowania w komisji Parlamentu Europejskiego ds. środowiska wyrazili swój sprzeciw przeciwko podjętym pod koniec stycznia decyzjom.

- W środowisku unijnych biurokratów narodził się pomysł, by odebrać państwom członkowskim możliwość samodzielnego decydowania o lasach - zauważył minister Jacek Ozdoba. - Ten absurdalny projekt trafił już do zaopiniowania jednej z komisji w Parlamencie Europejskim.

Gospodarze spotkania podkreślili, że za "likwidacją polskich lasów" głosowali europosłowie Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz z PO oraz Adam Jarubas z PSL.

- A przecież przekazanie kompetencji związanych z zarządzaniem lasami państwowymi, to likwidacja setek miejsc pracy i zaprzepaszczenie stu lat pracy polskich leśników - twierdzi Jacek Ozdoba.

Wiceminister klimatu i środowiska zaznacza, że w opinii ekspertów i Lasów Państwowych unijny projekt przyniesie negatywne skutki dla polskiej gospodarki. Prowadzący konferencję, podkreślili też, że liczą na weto rządu w tej sprawie.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia komisja Parlamentu Europejskiego ds. środowiska zagłosowała za poprawkami do traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dzięki nim Unia będzie miała większą kontrolę nad gospodarką leśną i bioróżnorodnością w państwach członkowskich w ramach tzw. kompetencji dzielonych. Proponowane zmiany zakładają rozszerzenie "kompetencji dzielonych" między Unię Europejską a państwa członkowskie dotyczących m.in. odbudowy oraz ochrony ekosystemów (w szczególności tych, które mogą pochłaniać dwutlenek węgla), a także neutralności klimatycznej i adaptacji do zmian klimatu.
Prawo i Sprawiedliwość ostro skrytykowała tę propozycję. Za jej przyjęciem są europosłowie z PO i PSL, którzy są zdania, że gospodarka leśna w Polsce wymaga zmian. Od lat domagają się tego również ekolodzy i przemysł drzewny.
Aby zmiany w traktatach doszły do skutku, muszą się zgodzić wszystkie państwa członkowskie.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Fakt wycinka lasów trwa w najlepsze, dramat. A partia mniej niż zero za moje pieniądze blokuje napływ pieniędzy dla nas
O
Olo
Unia ma rację bo wam pisdzielce pozwolic to byście wszystko wycieli i ukradli.Mieszkam od 60 lat przy lesie i widzę jak padają lasy.Nigdy tak nie było.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie