Sokoły Wolności Kurdystanu przyznały się do przeprowadzenia...

  Sokoły Wolności Kurdystanu przyznały się do przeprowadzenia zamachu w Ankarze

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - 13 marca wieczorem na ulicach stolicy faszystowskiej tureckiej republiki przeprowadzono zamach samobójczy. Przyznajemy się do niego - napisały Sokoły Wolności Kurdystanu w czwartek na swojej stronie internetowej. Atak, w którym zginęło 37 osób, miał być zemstą za działania militarne tureckiej armii na południowym wschodzie kraju, czyli głównie ziemiach kurdyjskich. Grupa dodała również, że celem ataku były siły bezpieczeństwa Turcji, a nie cywile. Zaznaczyła jednak, że dalsze ofiary w ludziach są nieuniknione - podaje BBC.

  Sokoły Wolności Kurdystanu to odłam zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu, która domaga się utworzenia niezależnego kurdyjskiego pańswa. TAK istnieje mniej więcej od 2004 r. i przeprowadziło także zamach w Ankarze w lutym, w którym zginęło 30 osób. Wtedy celem był konwój wojskowy. Z kolei w niedzielę wieczorem, w ruchliwej dzielnicy handlowej Kızılay wybuchł samochód pułapka. Dziesiątki ludzi nadal jest w szpitalach.

  Władze w Turcji obwiniły za atak PKK i w poniedziałek zbombardowało bazy rebeliantów kurdyjskich, mimo że do zamachu nie przyznała się jeszcze wtedy żadna organizacja. Jak podaje BBC, w związku z atakiem - trzecim w Ankarze w przeciągu pół roku - zatrzymano już jedenaście osób. Wcześniej drugim głównym podejrzanym było Państwo Islamskie.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!