MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby w Bielinku. Kontrola w zakładzie "Kopalnia Surowców Mineralnych"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W czwartek w południe wojewoda Adam Rudawski zwołał naradę na temat sytuacji na Odrze
W czwartek w południe wojewoda Adam Rudawski zwołał naradę na temat sytuacji na Odrze Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
Śnięte ryby zauważono przy wejściu do żwirowni w Bielinku (gm. Cedynia). Aby ustalić przyczyny ich śnięcia natychmiast pobrano próbki wody do badań i wszczęto kontrolę zakładu "Kopalnia Surowców Mineralnych". Na szczęście to (na razie) jedyne miejsce na Odrze w Zachodniopomorskiem, w którym pojawiły się śnięte ryby.

Kilkadziesiąt zdechłych ryb pojawiło się w Odrze w ubiegły poniedziałek. Na polecenie wojewody, w celu ustalenia przyczyny ich śnięcia, na miejsce udali się przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, obiektu hydrotechnicznego w Gozdowicach, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie oraz pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pobrano próbki wody - jej analiza nie wykazała zwiększonej ilości złotej algi. Na wszelki wypadek, wszczęto kontrolę pobliskiego zakładu "Kopalnia Surowców Mineralnych".

Jak podaje rzecznik zachodniopomorskiego urzędu wojewódzkiego, w czwartek w południe wojewoda Adam Rudawski zwołał naradę z udziałem swojego zastępcy, Bartosza Brożyńskiego, oraz szefów: Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich RZGW w Szczecinie, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Rybackiej, a także Zachodniopomorskiego Lekarza Weterynarii i prof. Adama Tańskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

- Sytuacja w zbiorniku Bielinek, jedynym miejscu, gdzie w poniedziałek znaleziono kilkadziesiąt martwych ryb, już się nie powtórzyła – nie znaleziono nowych, śniętych ryb - przekazał wojewoda Adam Rudawski. - Czekamy na jutrzejsze wyniki próbek wody, które dadzą odpowiedź, czy ryby padły na skutek toksyn wydzielanych przez złote algi, czy nie.

Jak zapewnił wojewoda Rudawski, służby mają niezwłocznie reagować na każdy niepokojący sygnał od mieszkańców.

Pomimo tego, że liczba martwych ryb w zbiorniku Bielinek nie zagraża bezpieczeństwu na Odrze, wojewoda zarekomendował, by dzierżawca łowiska zebrał padłe ryby i z pomocą wojewódzkiego lekarza weterynarii przekazał je do utylizacji.

Odra jest na bieżąco monitorowana pod kątem zagrożeń ekologicznych. Dodatkowo, w okolicach Widuchowy, Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi stałe badania parametrów wody w rzece. Co ciekawe, podczas czwartkowego spotkania u wojewody prof. Adam Tański podkreślił, że problem śniętych ryb dotyczy jedynie wody stojącej, czyli zbiornika w Bielinku. Zbiornik przylega do rzeki, lecz nie leży w jej głównym nurcie. Aktualnie, w żadnym miejscu na Odrze nie zaobserwowano niepokojących sygnałów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński