MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smyk bez tajemnic. Interaktywne atrakcje w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie już otwarte!

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Oficjalnie można zwiedzać nowe skrzydło Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. 18 stycznia odbyła się uroczystość otwarcia.

- To interaktywna wystawa złożona z kilkunastu stanowisk poświęconych przede wszystkim budowie pojazdów, ich obsłudze, a także zagadnieniom bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi dr Andrzej Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki. - Wystawa jest skierowana zarówno dla dzieci, jak i także dla dorosłych, ponieważ stanowiska tutaj dotyczą nie tylko kierowców. Odnoszą się także do spraw związanych na przykład z użytkowaniem roweru.

Pierwsza sala jest poświęcona budowie pojazdów. Króluje w niej makieta mikrosamochodu Smyk, który pod koniec lat 50. XX wieku miał być produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. W smyku można zapalić światła, wymienić koła i żarówki. W tej samej sali można: nauczyć się zakładać łańcuchy na koła, napompować oponę, zrozumieć jak działa dyferencjał.

- Do tej pory w naszym Muzeum skupialiśmy się na prezentowaniu najciekawszych zdobyczy techniki motoryzacyjnej oraz historii tej gałęzi przemysłu. Założenie Motoeksperymentatorium jest zgoła odmienne – zauważa Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. - Chcemy, aby zwiedzający mogli poznać poruszane zagadnienia poprzez bezpośrednie eksperymentowanie i doświadczanie ekspozycji. Pozwoli to na lepsze przyswojenie prezentowanej wiedzy i, mamy nadzieję, zainteresuje osoby, dla których temat motoryzacji jest odległy.

Urządzenia w drugiej sali związane są z bezpieczeństwem na drodze. Mamy dwa symulatory. Jeden zderzeniowy, aby poczuć jak potrzebne są pasy bezpieczeństwa. Drugi, to symulator jazdy. Program można ustawić na jazdę pod wpływem alkoholu, narkotyków, zmęczenia. Jak ktoś się uprze może "ustawić" wypoczętego, nieuzależnionego kierowcę. Wybieramy też warunki pogodowe, porę dnia.Kolejne urządzenie, to rowery napędzane nożnie i ręcznie. Nie wystarczy pedałować, trzeba także przestrzegać przepisów. W tej sali są także: tor wyścigów samochodowych, maszyna do sprawdzania refleksu
Odwiedziny motoeksperymentarium służą także poszerzeniu wiedz yo przepisach ruchu drogowego, czy historii przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie.

- Realizacja nowej interaktywnej przestrzeni w ramach Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie jest dla nas wyjątkowym projektem, ponieważ ekspozycja ta opiera się w głównej mierze na rozwiązaniach mechanicznych i mechatronicznych. Natomiast urządzenia multimedialne stanowią jedynie uzupełnienie, pomagające w przekazywaniu zagadnień merytorycznych – wyjaśnia Marcin Wojczyński, wiceprezes Zarządu TRIAS AVI, warszawskiej firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie i stworzenie ekspozycji.

Po remoncie

Przypomnijmy, że kamienica przy Niemierzyńskiej przeszła gruntowną przebudowę. Podbito fundamenty kamienicy oraz podwyższono kondygnację piwnicy po to aby zlokalizować w niej nowe pomieszczenia techniczne i użytkowe. Pomieszczenia wewnątrz przeszły generalny remont. To w nich znajdują się dodatkowe przestrzenie ekspozycyjne, jak również sale edukacyjne i pomieszczenia administracyjne. Metamorfozę przeszła również elewacja kamienicy. Odtworzony został jej historyczny kolor.
Szklany łącznik muzeum to z kolei nowa strefa wejściowa, szatnie, recepcja a także nowa strefa ekspozycyjna.
Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EBUD” - Przemysłówka Spółka z o.o. Koszt to ponad 18,2 mln zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński