Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Smutny autobus" hitem internetu. Czy szczecińskie autobusy też są "smutne"? [wideo]

Anna Folkman
Film "Smutny autobus" to część kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczącej bezpiecznego podróżowania.
Film "Smutny autobus" to część kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczącej bezpiecznego podróżowania. kadr z You Tube
Film pt. "Smutny autobus" robi furorę w Internecie. Reklamuje nową e-usługę, dzięki której mamy podróżować bezpieczniej. W animowanym filmiku dla rozklekotanego pojazdu nie ma litości.

Wideo na You Tube zyskało od 22 czerwca do tej pory ponad 150 tys. odsłon! Internauci szeroko komentują filmik Ministerstwa. Nie wszystkim podoba się końcówka historii starego autobusu. "Smutny" pojazd zyskał już swoich fanów - internauci pozakładali nawet na Facebooku profile sympatyków "smutnego autobusu".

Tymczasem film związany jest z kampanią ministerstwa dotyczącej bezpiecznego podróżowania tym środkiem komunikacji.

Teraz można sprawdzić czy szczecińskie autobusy też są "smutne"

Wystarczy znać numer rejestracyjny pojazdu i wpisać go na stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Jeszcze tylko hasło z okienka i już wiemy wszystko. Dane techniczne, rok produkcji, ważność polisy OC czy badań technicznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwalają on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Obie są bezpłatne.

Jedna z nich Historia Pojazdu pomoże w dokonaniu wyboru przy kupnie samochodu. Dzięki niej można w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce wchodząc na stronę www.historiapojazdu.gov.pl.

Druga usługa może przydać się szczególnie przed wakacjami, kiedy na kolonie wyjeżdżają dzieci lub kiedy my sami wybieramy się w dalekie podróże autokarem.

Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwala sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji. Usługa nie zastąpi oczywiście kontroli przeprowadzanej przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Dzięki niej jednak można wstępnie zweryfikować stan autobusu i to czy w ogóle powinien poruszać się po drodze.

- Niedawno się dowiedziałem o takiej usłudze. Wszedłem na chwilkę na stronę i sprawdziłem jeden ze swoich autobusów. Dane się zgadzały - mówi Wojciech Czerniakowski, kierownik działu przewozów Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Szczecinie.

- Taka możliwość to bardzo dobry pomysł, dlatego, że bywa, że przewoźnicy w odniesieniu do stanu pojazdów, ukrywają pewne informacje albo wręcz podają nieprawdziwe. Moi pracownicy mają obowiązek mówić prawdę. Teraz każdy klient będzie mógł zweryfikować to sam w każdej chwili, np. czekając przed szkołą na odjazd autobusu z dziećmi na kolonię, jeśli ma telefon z dostępem do Internetu. Klienci też często proszą o protokół z policji i tego też zawsze dopełniamy. Przy dłuższych wyjazdach jest to rutyna.

- Sama idea, choć nie nowa w Europie, jest na pewno bardzo dobra. Serwis może służyć przede wszystkim szkołom, biurom podróży, lub indywidualnym klientom, którzy wynajmują autokar na konkretną wycieczkę, ale także pasażerom komunikacji międzymiastowej i międzynarodowej - mówi Natalia Prekwa z InterglobusTour.

- Może to być pomocne narzędzie przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego przewoźnika. Jeśli klient dostanie ofertę od przewoźnika z numerem rejestracyjnym autobusu, będzie mógł sprawdzić rzeczywisty wiek pojazdu, a z tym bywa różnie. Większość klientów nawet nie wie jakimi "sędziwymi" pojazdami wybierają się na wycieczki. Sugerujemy często organizatorom wycieczek, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości poprosić o sprawdzenie autokaru policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.

Na szczęście świadomość społeczeństwa jest już coraz większa i obecnie nikt rozsądny nie wybiera się niesprawdzonym, 10 czy 15 letnim autokarem na wycieczkę po Europie. Usługa jest jeszcze zupełnie nowa, sprawdziliśmy jednak już dane w serwisie dotyczące naszych pojazdów. Jak dotąd nie było żadnych niespójnych informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński