Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie. Z jakością powietrza nie jest dobrze

Bogna Skarul
Choć już nie tak jak wczoraj, kiedy mapa monitoringu jakości powietrza pokazywała, że jakość powietrza jest bardzo zła, nadal jednak powietrze w Szczecinie nie jest czyste.

Na stacji pomiaru Andrzejewskiego urządzenia pokazują, że poziom PM2,5 wynosi 7,1 a to oznacza , że jest zły. A gdy jakość powietrza jest zła, to osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Natomiast na tej samej stacji poziom PM10 wynosi 5,9 i jest dostateczny, a to oznacza, że zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

To pomiary prowadzone w godzinach między 8 rano a 9.

Natomiast w tym samym czasie stacja pomiarowa przy ul. Piłsudskiego pokazywała poziom PM2,5 6,2 i określiła go jako poziom dostateczny.

Według stacji pomiaru wydawałoby się, że najczystsze powietrze powinno być wokół stacji Łękno, bo tam poziom P<10 wynosił 4,4 i jest on umiarkowany, ale stacja ta mierzy jedynie jeden parametr. Nie wiadomo więc ile w okolicach stacji Łekno wynosi poziom jednego z najgroźniejszych zanieczyszczeń czyli PM2,5.

Wczoraj Andrzej Miluch z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przesłał nam taki oto komunikat:

Wysokie stężenia 1-godzinne pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5 mierzone w dniach 14-15.02.2017 r. na stacjach pomiarów automatycznych w Szczecinie spowodowane są głównie intensywną emisją zanieczyszczeń pochodzącą z indywidualnego ogrzewania budynków. Bezpośrednią przyczyną takich stężeń jest niska temperatura powietrza. Dodatkowo, panujące aktualnie warunki atmosferyczne, tj. wysokie ciśnienie oraz bardzo niska prędkość wiatru skutkują zwiększoną kumulacją zanieczyszczeń w mieście. Obserwowane jest zjawisko słabego rozprzestrzeniania się substancji w powietrzu, czego konsekwencją są wysokie wartości stężeń pyłów w badanym powietrzu.

Pomimo pojawienia się wysokich stężeń na obszarze Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego w dniu 14.02.2017 r. nie został przekroczony poziom informowania społeczeństwa* (wartość dobowa 200 µg/m3) oraz poziom alarmowy** (wartość dobowa 300 µg/m3) dla pyłu PM10.

Na stronie internetowej WIOŚ w Szczecinie na bieżąco zamieszczane są komunikaty o rejestrowanych na stacjach pomiarowych stężeniach zanieczyszczeń oraz wyjaśnienia do indeksu jakości powietrza, informującego o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia mieszkańców.

Warto zaznaczyć, że podobna sytuacja utrzymuje się w przeważającej części kraju, gdzie stężenia pyłów PM10 i PM2,5 osiągają bardzo wysokie wartości. Zmiana warunków atmosferycznych, a przede wszystkim wzrost prędkości wiatru może przyczynić się do polepszenia stanu jakości powietrza.

Zobacz także: Opozycja: Rząd powinien zaangażować się walkę ze smogiem

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński