Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie. Tak zanieczyszczonego powietrza jak dziś rano dawno nie notowano

Bogna Skarul
Uwaga! Dziś rano o godzinie 7 na stacjach pomiaru zanieczyszczeń powietrza przy ul. Piłsudskiego i przy ul. Andrzejewskiego znacznie przekroczono normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych jakie obowiązują według Światowej Organizacji Zdrowia. Z takimi jak dziś stężeniami pyłów PM 10 i PM2,5 w większości krajów Europy ogłoszony zostałby stan alarmowy.

Dziś rano o godzinie 7 poziom pyłów zawieszonych PM2,5 na stacji pomiarowej przy ul. Andrzejewskiego wynosił 120 ug/m3.

Natomiast dla pyłów PM10 poziom wynosił 113 ug/m3. To cztery razy więcej niż wynika z zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych, które według WHO wynosi 25 μg/m3 dla PM 2,5 oraz 50 μg/m3 dla PM 10.
Z kolei na stacji pomiarowej przy ul. Piłsudskiego stężenie pyłów zawieszonych PM 10 o godzinie 7 rano wynosiło 100 ug/m3 a pyłów PM2,5 - 103 ug/m3.

Obowiązujący obecnie w Polsce dla stężeń dobowych pyłu PM10 poziom informowania wynosi 200 μg/m3, zaś poziom alarmowy aż 300 μg/m3, czyli odpowiednio czterokrotnie, i aż sześciokrotnie przekraczający wytyczne WHO.

CZYTAJ TAKŻE: Dron do walki ze smogiem w Szczecinie już lata. Truciciele powietrza muszą mieć się na baczności

Polski poziom informowania dla PM10 (200 μg/m3) oznacza, że równocześnie występuje stężenie i PM 2.5 wynoszące 120–160 μg/m3, czyli 6–8 krotnie przewyższający zalecenia WHO.

W przypadku poziomu alarmowego dla PM10 (300 μg/m3) stężenia PM 2.5 mieszczą się w przedziale 180–240 μg/m3, a więc 7-10 krotnie przekraczają zalecenia WHO.

Dla porównania normy zanieczyszczeń w innych krajach Unii Europejskiej prezentują się następująco:

  • Belgia - poziom alarmowy 70 µg/m3
  • Czechy - poziom alarmowy 100 µg/m3
  • Finlandia - informacyjny 50 µg/m3
  • Francja - poziom alarmowy 80 µg/m3
  • Słowacja - poziom informacyjny 100 µg/m3; poziom alarmowy 150 µg/m3
  • Szwajcaria - poziom informacyjny 75 µg/m3; poziom alarmowy 100 µg/m3
  • Węgry - poziom informacyjny 75 µg/m3; poziom alarmowy 100 µg/m3
  • Włochy - poziom informacyjny od 50 do 75 µg/m3; poziom alarmowy powyżej 75 µg/m3
  • Wielka Brytania - poziom wysoki powyżej 101 µg/m3³.

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński