MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie: Mamy nowe progi. Kiedy alarm smogowy?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Mimo ładnej pogody i dość wysokich temperatur Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Szczecinie już zanotował przekroczenie wartości dopuszczalnej stężeń pyłu PM10.

Przekroczenie wartości dopuszczalnej stężeń 24-godzinnych pyłu PM10 wystąpiło na stanowisku pomiarowym w Szczecinie przy ul. Piłsudskiego 24 października. Przekroczona została norma dobowa, wynosząca 50 g/m3. Norma ta nie może być przekroczona więcej niż 35 razy w roku kalendarzowym.

- To przekroczenie jest związane z warunkami atmosferycznymi, wysokim ciśnieniem - wyjaśnia Andrzej Miluch, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. - U nas raczej nie występują zanieczyszczenia, które wymagają takiego alarmu smogowego - dodaje.

ZOBACZ TEŻ:

Kiedy alarm smogowy?

Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 10 października obniżone zostały progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza.

Alarm wystąpi przy poziomie 150 ug/m3 pyłów PM10.

Poziom alarmowy jest to taka wysokość stężenia pyłu PM10, powyżej której instytucje państwowe i lokalne zobowiązane są podjąć natychmiastowe działania zaradcze obniżające stężenie pyłów. Do tej pory próg alarmowania wynosił 300 ug/m3 PM10. Obniżony próg pozwoli skuteczniej ostrzegać o zagrożeniu.

- To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy powinni unikać wysokich stężeń zanieczyszczenia powietrza - podkreślają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego.

ZOBACZ TEŻ:

Przypominają też, że:

  • we Francji poziom alarmowy wynosi 80 ug/m3,
  • w Belgii - 70 µg/m3,
  • w Czechach 100 g/m3,
  • na Węgrzech - poziom informacyjny 75 µg/m3; poziom alarmowy 100 µg/m3,
  • we Włoszech - poziom informacyjny od 50 do 75 g/m3; poziom alarmowy powyżej 75 µg/m3.

ZOBACZ WIĘCEJ:

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński