Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie? "Jakość powietrza jest akceptowalna". Według polskich norm

Bogna Skarul
Dziś rano o godzinie 10 na stacji pomiarowej Przy ul. Piłsudskiego indeks PM 2,5 wynosił 3,6 czyli jakość powietrza była umiarkowana. To oznacza według polskich oficjalnych norm, że jakość powietrza jest akceptowalna.

Zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci).

Warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu. Także na stacji pomiarowej przy ul. Andrzejewskiego zanotowano PM2,5 w indeksie 3,1.

Ale normy europejskie są inne. Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła jedynie poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni-roczny), a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3 (średni-roczny).

Przepisy unijne określają jednak poziomy informowania i alarmowy dla innych substancji np. dla ozonu O3 – odpowiednio 180 i 240 µg/m3 (stężenie jedno-godzinne).

CZYTAJ TEŻ: Smog w Szczecinie. Sytuacja jest zła. A alarm? Nie będzie bo mamy wysokie progi

Jak informuje Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, na wysokość stężeń pyłów zawieszonych w tym okresie wpływa głównie emisja z ogrzewania budynków.

W związku z występowaniem niskich temperatur powietrza oraz niekorzystnych warunków meteorologicznych, takich jak niskie ciśnienie i brak wiatru, dochodzi do kumulacji zanieczyszczeń na danych obszarze i występowania przekroczeń wartości dopuszczalnych.

Wczoraj odnotowano przekroczenie wartości dopuszczalnej stężeń 24-godzinnych pyłu PM10 na stanowisku pomiarowym w Szczecinie przy ul. Andrzejewskiego.

W weekend przekroczenie wystąpiło na wszystkich stanowiskach pomiarowych w województwie a 23 listopada odnotowano przekroczenie wartości dopuszczalnej na 4 stanowiskach pomiarowych w Szczecinku:

  • przy ul. Przemysłowej
  • przy ul. Andrzejewskiego,
  • ul. Piłsudskiego
  • oraz ul. Łącznej.

ZOBACZ WIDEO: Kulisy zdrowia: Smog skraca życie. Ucz dziecko oddychać przez nos

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Smog w Szczecinie. Nawet Marynarz ubrał maseczkę. "Bo to ogr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński