Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie. Jaka jest jakość powietrza? - 25.11.2019

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W tej chwili zagrażają nam najbardziej pyły PM 2,5. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Smog w Szczecinie - 25.11.2019

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie zmierzył jakość powietrza między innymi:

  • w stacji pomiarowej przy ul. Piłsudskiego (centrum miasta)
  • i przy ul. Andrzejewskiego (Prawobrzeże),
  • ale także w stacji przy ul. Budzisza Wosia (Pogodno) właśnie tam, dziś rano (poniedziałek) zanotowano wzrost poziomu stężeń pyłów PM 2,5.

ZOBACZ TEŻ:

To najbardziej szkodliwe pyły dla naszych dróg oddechowych. Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia.

Nawet krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

ZOBACZ TEŻ:

Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.

Pomiary w Szczecinie

Dziś rano przy ul. Piłsudskiego i przy ul. Andrzejewskiego i przy ul. Budzisza Wosia poziom pyłów PM 2,5 był najpierw dostateczny, parę godzin później umiarkowany. Oznacza to, że był niezdrowy dla osób wrażliwych.

Zgodnie z normami zdrowotnymi jakość powietrza, jaką przedstawia WIOŚ w Szczecinie, jest akceptowalna, ale zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci). Są to też warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.

Miniony weekend był pod względem zanieczyszczenia powietrza w Szczecinie nie najlepszy. Najgorzej było w czwartek, kiedy indeksy pokazywały jakość powietrza dostateczną a chwilami nawet złą.

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZOBACZ WIĘCEJ:

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński