Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Szczecinie. Co robić? Lepiej zostać w domu

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pewnie słyszałeś o tym, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza nie wpływa na zdrowie. Ba, jeśli stężenie zanieczyszczeń przekracza normy, wskazane jest raczej pozostanie w domu i to przy zamkniętych oknach. Eksperci nie zalecają wtedy ani spacerów po świeżym powietrzu, ani żadnej w ogóle aktywności fizycznej. Dlaczego?

Bo to co wtedy wdychamy ma często przełożenie na nasze zdrowie. Na przykład najczęściej występujące w Szczecinie i regionie pyły zawieszone (PM10 i PM 2,5) - uszkadzają płuca, podnoszą ciśnienie krwi, zwężają naczynia krwionośne i drogi oddechowe, zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu, przenikają do organizmu płodu i tym samym zaburzają jego rozwój. Pyły te mogą być też rakotwórcze. Z kolei lotne zanieczyszczenia organiczne (WWA), np. benzen (C6H6) czy benzo(a) piren (C20H12) - zwiększają ryzyko raka (zwłaszcza płuc), mogą podrażniać skórę i oczy. Natomiast ozon (O3) - uszkadza płuca, wywołuje kaszel i bóle w klatce piersiowej. Jednocześnie dwutlenek siarki (SO2) - zwęża drogi oddechowe (zwłaszcza u osób chorych na astmę i małych dzieci), a tlenki azotu (NOx) - mają działanie podobne do ozonu i dwutlenku siarki, poza tym wywołują zaburzenia rozwoju u dzieci. Występujący także w naszym regionie tlenek węgla (CO) - wywołuje niedotlenienie serca, mózgu i innych narządów, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a ołów (Pb) - uszkadza m.in. mózg, nerwy, kości, układ krwiotwórczy i odpornościowy, nerki i narządy rozrodcze.

Przestraszyłeś się? Prawda, że jest czego.

Ale mamy do ciebie także dobrą wiadomość. W Szczecinie i okolicach normy przekraczania zanieczyszczeń w powietrzu nie są tak często przekraczane jak np. w województwie mazowieckim, małopolskim. Więc pewnie ty częściej niż mieszkańcy Krakowa czy Warszawy, możesz zimą bezpiecznie wskoczyć na rower czy wybrać się na spacer.

Ale warto abyś pamiętał, że jeśli poczujesz coś nie tak w powietrzu, a nie możesz na bieżąco sprawdzić zanieczyszczenia, to lepiej, abyś dostosował swoją jazdę na rowerze do warunków. Przy zanieczyszczeniu powietrza optymalna prędkość dla rowerzystów to 13-15 km/godz. Dlaczego? Bo wówczas jadą na tyle szybko, że krócej są narażeni na wdychanie zanieczyszczeń, ale zarazem na tyle wolno, że nie oddychają zbyt głęboko.

Natomiast jeśli jesteś na spacerze i poczujesz dziwny zapach w powietrzu pamiętaj, że dla spacerowiczów najlepszy jest spokojny marsz z prędkością ok. 4 km/godz. To trochę wolniejsze tempo niż zalecane przez kardiologów szybkie spacerowanie aby poprawić krążenie (5 km na godzinę). Oczywiście w takich sytuacjach najlepiej, aby w miarę możliwości unikać ruchliwych ulic.

Zobacz też nasze materiały wideo:

Bądź w formie: Jesień na talerzu - kolorowe i smaczne dania z jesiennych darów natury

Gs24.pl

Oglądaj nas na INSTAGRAMIE:

Post udostępniony przez gs24.pl - Szczecin i okolice (@gs24.pl)11 Cze, 2017 o 7:26 PDT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński