Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci, okna, płyty paździerzowe. Strażnicy sprawdzają, czym palimy w piecach

Marek Jaszczyński
archiwum
Strażnicy miejscy sprawdzają, co spalamy w piecach, dotychczasowe kontrole wykazały, że były przypadki spalania śmieci, a nawet okien i płyt paździerzowych.

W tym roku strażncy, wspólnie z pracownikami wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska przeprowadzili już kilkanaście kontroli. Z różnym skutkiem: zdarzały się przypadki, że mieszkańcy traktowali domowy piec jako miejsce utylizacji odpadów.

- W jednym z domów w północnych dzielnicach miasta mieszkańcy spalali w piecu śmieci bytowe - mówi Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. - W czasie ubiegłotygodniowej kontroli w Śródmieściu w dwóch przypadkach okazało się, że w piecach są spalane płyty paździerzowe i okna. To istna bomba ekologiczna, zawierająca farbę, bejcę, lakier.

Maksymalna wysokość mandatu jaki mogą nałożyć strażnicy to 500 złotych. W przypadku skierowania sprawy do sądu kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mundurowi sprawdzają urządzenie grzewcze na podstawie upoważnienia prezydenta Szczecina. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska prezydent miasta może upoważnić strażników do kontroli nieruchomości pod kątem nielegalnej utylizacji. Takie upoważnienia ma ośmiu strażników i czterech pracowników magistratu.

- Póki co nie mieliśmy żadnych przykrych sytuacji, byliśmy wpuszczani do mieszkań i domów - mówi Joanna Wojtach. - Na pewno nie będziemy stosowali rozwiązań siłowych. W razie problemów będziemy korzystali z pomocy policji. Odmowa wpuszczenia strażników to przestępstwo. Zgodnie z artykułem 225 Kodeksy Karnego: kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ale jak podkreślają strażnicy spalając odpady sami siebie karzemy uszczerbkiem na zdrowiu. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.

Zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki powietrza powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi.

Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński