15 lipca zbiór muzealnego uzbrojenia z czasów II wojny światowej wzbogacił nowy, ciekawy eksponat.
- Decyzją prokuratora rejonowego w Białogardzie, Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu przekazała Muzeum Oręża Polskiego oryginalny, radziecki pistolet maszynowy PPS wz. 1943. Egzemplarz wyprodukowany został w 1944 r. i zachowany jest w bardzo dobrym stanie - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Broń ta jest dla kołobrzeskich muzealników o tyle cenna, że ten jej rodzaj był wykorzystywany przez Wojsko Polskie w schyłkowym okresie wojny. Po zakonserwowaniu pistolet trafi na wystawę główną Oddziału Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak w Kołobrzegu.
Pistolet maszynowy PPS wz. 1943 kalibru 7,62 mm zaprojektowany został przez Aleksieja Sudajewa w 1942 r. Produkcja uruchomiona w grudniu tamtego roku trwała aż do 1968 r. Pierwotnie broń przeznaczona był dla żołnierzy służących w tzw. broniach ciężkich oraz wchodzących w skład załóg czołgów. W krótkim czasie, ze względu na niewielkie gabaryty, upowszechniła się także w pododdziałach zwiadu oraz wśród dowódców liniowych. Po zakończeniu II wojny światowej PPS wz. 1943 był również licencyjne produkowany w Polsce.
Dodajmy, że zdobyczne pepesze były używane również przez armie niemiecką i fińską. Żołnierze doceniali prostotę konstrukcji i łatwość napraw w warunkach polowych.
CZYTAJ TAKŻE: Skarb znaleziony w Szczecinie. Z kim srebrna czara zawędrowała nad Odrę w 1945 roku?
Skarb znaleziony w Szczecinie. Z kim srebrna czara zawędrowa...
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?