MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Służba zdrowia w dobie koronawirusa. Odpowiedzi na pytania Internautów. Część XX

Bogna Skarul
Bogna Skarul
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com/
Od marca w naszej służbie zdrowia obowiązują zupełnie inne zasady funkcjonowania. Co się zmieniło i jakie w związku z tym problemy maja pacjenci? Na ich pytania odpowiada Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
  • Jeśli macie jakieś pytania dotyczące działalności służby zdrowia, prześlijcie je na adres: [email protected].

- Mam skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, wyjeżdżam już w czerwcu, ale podobno trzeba wykonać test, czy się nie ma koronawirusa. Gdzie i kiedy to zrobić?

- Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku (Dz.U.2020, poz. 964) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 pacjenta, z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. O tym, gdzie i kiedy wykonać test, wszyscy pacjenci kierowani na leczenie uzdrowiskowe zostaną powiadomieni przez Zachodniopomorski Oddział NFZ.

- Jadę do uzdrowiska i mam wykonać badanie w punkcie pobrań. Czy NFZ poinformuje punkt pobrań o moim wyjeździe? Skąd będą o tym wiedzieć?

- Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, potwierdzone przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. A zatem na pobranie testu pacjent umawia się wtedy, gdy otrzyma potwierdzone przez Oddział Wojewódzki skierowanie, w którym wyznaczony jest termin i miejsce leczenia uzdrowiskowego. Skierowanie jest podstawą pobrania wymazu w punkcie pobrań i wykonania badania.

CZYTAJ TEŻ:

- Jadę z dzieckiem do sanatorium, jako opiekun. Czy oboje z dzieckiem mamy wykonać test na obecność koronawirusa?

- Warunkiem rozpoczęcia świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 pacjenta oraz opiekuna dziecka, z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych. O tym, gdzie i kiedy wykonać test, wszyscy kierowani na leczenie uzdrowiskowe zostaną powiadomieni przez Zachodniopomorski Oddział NFZ. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych, jest potwierdzone przez Fundusz skierowanie, w którym wyznaczony jest termin i miejsce leczenia uzdrowiskowego.

zobacz też:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Otwa...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński