MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słowacja: W niecałe trzy minuty samochód przekształci się w samolot. AirCar dostał certyfikat (WIDEO)

Kazimierz Sikorski
Klein-Vision.com/Ferrari Press/East News
Czy AirCar odmieni nasze podróżowanie? Zobaczymy, futurystyczny wynalazek słowackiego naukowca dostał właśnie certyfikat.

Wystarczą najwyżej trzy minuty i AirCar przekształca się z samochodu w samolot. Ten futurystyczny pojazd dostał właśnie certyfikat do latania na Słowacji.

Nim to się stało, AirCar przeszedł testy bezpieczeństwa na Słowacji, gdzie wykonał 200 startów i lądowań, zgodnie ze standardami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Choć na razie nie ujawniono szczegółów dotyczących ceny, może trafić do sprzedaży w najbliższych 12 miesiącach. AirCar Prototype 2, przedprodukcyjny model, będzie wyposażony w silnik o mocy 300 koni mechanicznych i ma osiągnąć prędkość przelotową 300 km na godz. oraz zasięg 1000 km.

Certyfikacja AirCar otwiera drzwi do masowej produkcji – powiedział profesor Stefan Klein, wynalazca AirCar, lider zespołu rozwojowego i pilot testowy.

Współzałożyciel projektu, Anton Zając: Pięćdziesiąt lat temu samochód był uosobieniem wolności. AirCar pozwala nam znów być wolnymi.

René Molnár, dyrektor Urzędu Transportu Słowacji, który monitorował wszystkie etapy rozwoju AirCar od jego początku w 2017 roku: Bezpieczeństwo transportu jest naszym najwyższym priorytetem. AirCar łączy najlepsze innowacje ze środkami bezpieczeństwa zgodnymi ze standardami EASA. Definiuje nową kategorię samochodu sportowego i niezawodnego samolotu. Jego certyfikacja była zarówno trudnym, jak i fascynującym zadaniem.

Certyfikacja ma miejsce sześć miesięcy po tym, jak AirCar zakończył swój pierwszy w historii lot między miastami na Słowacji. Po wylądowaniu pojazd w niecałe trzy minuty przekształcił się w samochód sportowy. AirCar jest „dzieckiem” profesora Kleina i został opracowany przez słowacką firmę KleinVision. AirCar ma rozkładane skrzydła i jedno śmigło z tyłu.

Zautomatyzowane przejście z samochodu do samolotu i odwrotnie jest nie tylko wynikiem pionierskiego entuzjazmu, ducha innowacyjności i odwagi; jest to wynik doskonałej wiedzy inżynieryjnej i zawodowej – powiedział dr Branko Sarh, były ekspert Boeinga, po pierwszym locie AirCar w centrum miasta w zeszłym roku.

Twórcy twierdzą, że został zaprojektowany tak, aby stabilność i sterowanie AirCar były dostępne dla każdego pilota, bez konieczności specjalistycznego przeszkolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński