Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SLD: Oświata chce spokoju. A jak jest? "Chaos, zwolnienia" [wideo]

Małgorzata Klimczak
Według lokalnych polityków SLD w dopiero co rozpoczętym roku szkolnym spokoju nie ma. - Zbyt szybkie tempo zmian, chaos, zwolnienia nauczycieli - to wszystko przeżywają szkoły wyliczają.

Politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej obawiają się, że zmiany, które na razie nie zostały objęte żadnymi przepisami ustawodawczymi, spowodują więcej szkody niż pożytku.

- Badania wskazują, że postęp w polskiej edukacji dotyczy zarówno uczniów najzdolniejszych, ale także tych średnich. Po co burzyć coś, co jest dobre? - mówi Jerzy Kotlęga, radny SLD sejmiku wojewódzkiego. - Likwidacja sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej tłumaczono tym, że dostarcza on niepotrzebnego stresu uczniom. Ale dzięki niemu szkoła miała merytoryczną ocenę wiedzy ucznia.

Sprawdzian w sytuacji, kiedy nie będzie już gimnazjów, będzie jednak konieczny i trzeba będzie wprowadzić jakąś jego formę.

Politykom nie podoba się także tempo zmian oraz zwolnienia nauczycieli i wymiana podręczników.

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego zwolnionych zostanie 1/3 nauczycieli.

- Według nas te zwolnienia są nieuniknione - mówi Jerzy Kotlęga. - Poza tym zmienią się wszystkie podręczniki, a, co nas niepokoi najbardziej, MEN zawiera umowy z IPN-em w sprawie programu nauczania. Uważam, że IPN nie powinien się wtrącać w programy nauczania, tylko zajmować tym, do czego zostało powołane.

Na dzisiejszej sesji rady miasta SLD chce także poruszyć temat lekcji religii i etyki w szkołach.

- Chcemy sprawdzić jak się udało stworzyć siatki lekcyjne w szkołach i czy uwzględnione zostało to czy lekcje religi są pierwszą lub ostatnią lekcją, a nie środkową - mówi Dawid Krystek, radny SLD. - Chcemy też się dowiedzieć czy dzieciom zapewniono lekcje etyki zgodnie z prawem.

Tempo zmian w oświacie jest szybkie, dlatego urzędnicy opracowali harmonogram przygotowań. Dziś i jutro dyrektor Wydziału Oświaty spotka się z dyrektorami szkół podstawowych, żeby wspólnie wypracować optymalne zmiany przy ustalaniu nowych rejonów szkół podstawowych. Do końca września mają być na te cel zabezpieczone pieniądze w budżecie na 2017 rok. W październiku każda szkoła ma mieć opracowaną „kartę szkoły”. Potem kolejne spotkania z dyrektorami. W listopadzie będą spotkania z rodzicami, a w styczniu 2017 - projekt uchwały dot. sieci szkół.

Polecamy na gs24.pl:

Bloger Andrzej Witek (na zdjęciu) wygrał 37. edycję szczecińskiego półmaratonu rozegranego przy upalnej pogodzie w ostatni weekend wakacji. W biegu na 10 km triumfował Bartosz Jurgiewicz. Na starcie stanęło 3300 uczestników. To rekord imprezy. Czytaj więcej: 37. PKO Półmaraton Szczecin. Rekord w upale [wyniki]

37. PKO Półmaraton Szczecin. Wielka galeria zdjęć! [wideo]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński