Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślaz dziki, czyli dzika malwa, ozdobi ogród, pomoże na ból gardła i kaszel. Sprawdź, jak uprawiać ślaz i jak go wykorzystać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ślaz dziki wygląda bardzo ładnie (szczególnie jego ozdobna odmiana, czyli ślaz mauretański). Jest łatwy w uprawie.
Ślaz dziki wygląda bardzo ładnie (szczególnie jego ozdobna odmiana, czyli ślaz mauretański). Jest łatwy w uprawie. pixabay.com
Ślaz dziki jest nazywany także dziką malwą. Ładnie i długo kwitnie, jest niezbyt wymagający i świetnie nadaje się do uprawy w słonecznych miejscach. Ma jadalne kwiaty i liście, które są także surowcem zielarskim. Sprawdź, jak uprawiać ślaz dziki.

Spis treści

Ślaz dziki jest ozdobny, jadalny i leczniczy

Ślaz dziki (Malva silvestris), podobnie jak kilka innych gatunków ślazów, rośnie dziko w Polsce. Czasem traktujemy je jak chwast, ale warto na nie spojrzeć przychylniejszym okiem, bo mają sporo zalet. To ładne kwiaty, które mają też atrakcyjną ozdobną. Są łatwe w uprawie i długo kwitną.

Zajrzyj do galerii i zobacz, jak wygląda ślaz dziki i ślaz mauretański

Ich kwiaty przyciągają pszczoły i motyle, są także jadalne. Jeść można także liście, szczególnie młode. W dodatku ślaz dziki to zioło, które szczególnie pomaga przy bólach gardła i kaszlu.

Jak wygląda ślaz dziki i kiedy kwitnie?

Ślaz jest spokrewniony z malwą, bywa nawet nazywany dziką malwą. Przypomina ją ogólną budową, ale ma drobniejsze kwiaty. Ślaz dziki jest dość wysoki, bo może dorastać do 1 m. Liście mają kilka wyraźnych wycięć (tzw. klap, których może być od 3 do 7). Wyrastają na dość długich ogonkach. Od są pokryte włoskami (szczególnie od spodu) oraz wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Liście pokrywają łodygę, a z miejsca, gdzie wyrastają, pojawiają się też kwiaty. Wyrastają po kilka. Mają po pięć wydłużonych płatków, które najczęściej są różowe, z ciemniejszymi pasmami. Ślaz dziki kwitnie od czerwca do września.

Ozdobny ślaz dziki, czyli ślaz maurytański

Warto zwrócić uwagę na ozdobną odmianę, czyli ślaz maurytański (mauretański, Malva sylvestris ssp. Mauritiana). Jest on jeszcze wyższy i ma także większe, gęsto rozmieszczone kwiaty, w pięknym purpurowym kolorze.

Jak uprawiać ślaz dziki?

Ślaz dziki nie jest szczególnie wymagający. Najlepiej rośnie na ziemi przepuszczalnej i bogatej w azot, ale w praktyce radzi sobie na każdym w miarę typowym ogrodowym podłożu. Nie lubi tylko gleby kwaśnej oraz podmokłej. Poza tym trzeba zapewnić mu słoneczne miejsce. Młode rośliny oraz starsze w przypadku przedłużającej się suszy warto podlewać. Pamiętajmy też, że to wysokie i dość okazałe rośliny, więc znajdźmy im miejsce na rabacie, w którym nie będą zasłaniać innych roślin. Podobnie jak malwy ogrodowe, można je sadzić pod ścianą czy płotem.

Kiedy siać ślaz dziki?

Tę roślinę najczęściej uprawia się z nasion, które należy posiać wiosną lub jesienią. Bywa, że ślaz rozsiewa się sam.

Jak wykorzystać ślaz dziki? To jadalna roślina

Ślaz dziki ma jadalne liście i kwiaty. Liście poleca się, szczególnie gdy są młode i delikatne. Można je stosować jako dodatek do różnego rodzaju sałatek. Starsze można jeść po obgotowaniu, podobnie jak np. szpinak. Kwiaty ślazu mogą być jadalną dekoracją, a pozyskiwać można je przez całe lato (rozwijają się stopniowo). Można z nich także parzyć herbatę o pięknym, różowym zabarwieniu.

Ślaz dziki – właściwości lecznicze

Ślaz dziki (a także niektóre inne gatunki) ma właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim są liście i kwiaty. Napary z liści mają działanie osłaniające, przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, łagodzą podrażnienia gardła, przełyku, żołądka i jelit, a także regulują wypróżnienia. Można je także stosować do okładów na oczy. Kwiaty dodatkowo m.in. uszczelniają ścianki naczyń krwionośnych. Ślaz stosuje się także w kosmetyce, przede wszystkim do pielęgnacji skóry suchej.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ślaz dziki, czyli dzika malwa, ozdobi ogród, pomoże na ból gardła i kaszel. Sprawdź, jak uprawiać ślaz i jak go wykorzystać - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński