Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławomir Kłos: Chcemy mieć profesjonalistów, którzy mają w sobie pasję

Jakub Lisowski
Jakub Lisowski
Sławomir Kłos
Sławomir Kłos fot. fase szczecin
Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji nowej umowy ze Sportingiem. Dwa lata współpracy minęły bardzo szybko i wprowadziły wiele pozytywnych zmian – mówi dyrektor FASE Szczecin.

Szczecińska akademia piłkarska ma za sobą kolejny rok funkcjonowania, który przyniósł kilka głośnych wydarzeń nie tylko związanych z klubową młodzieżą, ale i w kwestiach organizacyjnych.

Najważniejsze elementy sezonu 2021/22 FASE Szczecin?
Sławomir Kłos, dyrektor FASE: To był dla nas bardzo owocny sezon, który przyniósł wiele pozytywnych emocji a także wielki bagaż doświadczeń. Symbolem ostatnich dwunastu miesięcy niewątpliwie są takie wydarzenia jak: transfer Piotra Pardela do Atalanty Bergamo, występy Patryka Rychlika w barwach narodowych na Mistrzostwach Europy U17 w Izraelu, powołania na konsultacje kadr narodowych i projektów PZPN, gra wielu zawodników w kadrach Zachodniopomorskiego ZPN oraz dobra postawa zespołów U15 oraz U17 w Centralnej Lidze Juniora, a także niesamowicie efektywne wyniki działu skautingu. Piotrek Pardel, który w styczniu oficjalnie trafił do Atalanty Bergamo wywalczył sobie koszulkę z numerem 1 w drużynie U17, gdzie rywalizował z reprezentantem Włoch w tej kategorii wiekowej. Nasz wychowanek wielokrotnie trenował również ze sztabem i bramkarzami z pierwszego zespołu. Warto dodać, że opuszczając FASE biegle znał tylko język ojczysty oraz angielski. Obecnie płynnie porozumiewa się również po włosku. Patryk Rychlik jest „etatowym” kadrowiczem od początku istnienia reprezentacji Polski dla chłopców urodzonych w 2005 roku. Razem ze swoimi kolegami w kwietniu przeszli jak burza kwalifikacje i awansowali do finałów ME, gdzie zmierzyli się m.in. z Francją, Holandią oraz Bułgarią. W Centralnych Ligach Juniorów grały dwa nasze zespoły. Drużyna U15 – zajęła 3. miejsce, U17 – 5. miejsce. CLJ traktujemy jako poligon doświadczalny dla naszych zawodników. To tam nasi najstarsi adepci z zespołów U15 oraz U17 mają dotykać sytuacji problemowych, uczyć się na swoich błędach. Dla osób zarządzajacych akademią oraz trenerów wynik w CLJ to sprawa drugorzędna. Przede wszystkim liczy się rozwój i promocja chłopców co sukcesywnie udaje się zrealizować. W każdym okienku letnim transferujemy około 10-12 zawodników do akademii Ekstraklasy (rezerwy lub U18) lub do drużyn ze szczebla centralnego. To jest spory sukces jak na akademię, która w tym roku obchodzi 8. urodziny. Cieszą nas również efektywne wyniki działu skautingu. Dzięki rozbudowanemu departamentowi skautingu, który rozbiliśmy na poszczególne pododdziały (U6-12, U13-U17, bramkarze) udało się na przełomie kwietnia oraz czerwca zakontraktować wielu zawodników, którzy posiadają potencjał do profesjonalnego uprawiania tej dyscypliny sportu. O wielu musieliśmy stoczyć przysłowiową bitwę z innymi akademiami w kraju np. Pogonią Szczecin, Wartą Poznań, Lechem Poznań czy Wisłą Kraków. Jednakże rok po roku dzięki rodzinnej atmosferze, szkoleniu na wysokim poziomie, ciężkiej pracy wszystkich związanych z akademią ludzi, warunkom, organizacji a przede wszystkim edukacji na wysokim poziomie udaje nam się zdobywać zaufanie rodziców i ich utalentowanych pociech.

Do jakich jeszcze klubów odeszli chłopcy z FASE w ostatnim roku i czy monitorujecie ich postępy?
Za nami 8. pełny sezon funkcjonowania. Zawsze powtarzamy, że dla nas najważniejsi są zawodnicy, a nie budowa zespołów. Wykształcenie piłkarza, który trafi do klubu za granicę lub na poziom Ekstraklasy czy I ligi jest dla nas celem nadrzędnym. Absolwenci FASE, których w ostatnim czasie wytransferowaliśmy to:
- Szymon Stróżyński (rocznik 2002), który regularnie gra w pierwszoligowej Miedzi Legnica, a po awansie tego zespołu do PKO Ekstraklasy zostanie wypożyczony do Chojniczanki Chojnice
- Bartosz Łuczak (2003), który jest na stałe w pierwszym zespół Piasta Gliwice
- Ksawery Kukułka (2004) trenuje w pierwszym zespole Lecha Poznań, a gra w II-ligowych rezerwach
- Marcel Predenkiewicz (2004) - reprezentant Polski trenuje z pierwszym zespołem Arki Gdynia i zdobył wicemistrzostwo CLJ z zespołem U18
- Hubert Szulc (2004) – trenuje w pierwszym zespole Lecha Poznań, a ma przejść do ekstraklasowego zespołu Korony Kielce
Warto wspomnieć także zawodników z rocznika 2004 takich jak: Kacper Wnorowski (Legia), Adrian Czypicki (ŁKS) czy Jędrzej Góral (Pogoń), którzy grają w zespołach rezerw na poziomie III ligi i są bardzo chwaleni za swoją postawę.

W ostatnich dniach akademię FASE zdecydował się opuścić Robert Dymkowski, który objął ekstraklasowy zespół kobiecej Pogoni.
Robert jest stworzony do piłki seniorskiej i jestem przekonany, że da sobie radę w Ekstralidze kobiet. Rozpiera mnie duma, że mogłem przez trzy sezony współpracować z tak wspaniałym facetem, który cały czas jest chłonny wiedzy. Robert wiele zawdzięcza sobie, ale także FASE. Dzięki nam rozwinął się jako trener i wrócił na „karuzelę”. Bardzo liczę, że odniesie sukces w nowym projekcie jakiego się podjął.

Jak teraz wygląda współpraca Waszej akademii ze Sportingiem Lizbona?
Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji nowej umowy ze Sportingiem. Dwa lata współpracy minęły bardzo szybko i wprowadziły wiele pozytywnych zmian. Modyfikacje dotyczyły organizacji klubu, działu skautingu a także zintegrowaniu systemu szkolenia obu akademii. Jakości wspomnianej kolaboracji dodaje codzienna wymiana poglądów z dwoma przedstawicielami portugalskiego klubu - Joao Furtado (koordynator) oraz Andre Rosa (skaut) na stałe pracują w Szczecinie.

Jakie macie plany na dalszy rozwój akademii?
Z niecierpliwością oczekuję nowego sezonu. Mocniejsza kadra szkoleniowa, wielu nowych bardzo utalentowanych zawodników, jeszcze bardziej rozbudowane poszczególne departamenty a także kilka świeżych projektów… to wszystko sprawia, że oczekuję na pierwszy trening w sezonie 2022/23. Gdy trenerzy oraz zawodnicy cieszą się słońcem, plażą oraz czasem rodzinnym to osoby zarządzające pracują w pocie czoła nad organizacją nowego sezonu. To czas wzmożonej pracy. Ramowy plan okresu letniego mieliśmy zamknięty już w połowie maja, natomiast teraz czas na szczegóły, a także na kontraktowanie nowych pracowników. Klub to przede wszystkim ludzie, a my chcemy otaczać się tylko i wyłącznie w gronie profesjonalistów, którzy mają w sobie pasję. Z początkiem lipca zatrudniliśmy m.in. Krzysztofa Tańczyńskiego (byłego szefa skautingu Legii Warszawa) czy Pawła Muchę (byłego trener bramkarzy Śląska Wrocław). Natomiast w najbliższych dniach opublikujemy kolejne wzmocnienia, które zdecydowanie podniosą poziom szkolenia oraz organizacji.

Rozmawiał Jakub Lisowski

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński