MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląscy śledczy skierowali akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej handlującej ludźmi

OPRAC.: [email protected]
Jest to już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie, dotychczas prokurator oskarżył 16 osób
Jest to już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie, dotychczas prokurator oskarżył 16 osób Fot. Tomasz Bolt / Polska Press
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sadu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem ludźmi. Jest to już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie, dotychczas prokurator oskarżył 16 osób - informuje prokuratura.

Śledztwo było prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk, handel ludźmi kwalifikowany z art. 189a § 1 kk oraz oszustwa kwalifikowane z art. 286 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat.

Handel ludźmi

W toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2009 – 2014 w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i Polsce na terenie województwa śląskiego, a w szczególności Zawiercia, Katowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Jaworzna i innych, działało kilka zorganizowanych grup przestępczych. Wszystkie grupy zajmowały się werbowaniem osób, pod pozorem załatwienia im legalnej pracy w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech. Następnie na dane osobowe „pracowników” dopuszczali się popełnienia szeregu przestępstw w tym wyłudzenia kredytów lub różnego rodzaju zasiłków socjalnych.

Schemat działania grupy

W pierwszej kolejności oskarżeni poszukiwali chętnych do podjęcia legalnej pracy w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Werbownicy wyszukiwali zainteresowanych spośród bezrobotnych, nieporadnych życiowo bądź znajdujących się w krytycznym położeniu materialnym. Następnym etapem było organizowanie transportu pokrzywdzonych na teren Niemiec, Szwecji lub Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe odbierani byli przez „łączników” i przewożeni do nieznanych im miejsc, gdzie mieli nocować. W kolejnych dniach pokrzywdzeni byli zabierani przez „łączników” lub gospodarzy domów i wykorzystywani do popełniania przestępstw. Ich przestępcza działalność na terenie Niemiec, Szwecji lub Wielkiej Brytanii koncentrowała się na wyłudzaniu świadczeń i zasiłków socjalnych lub umów kredytowych w bankach, ale także na kradzieżach sklepowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląscy śledczy skierowali akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej handlującej ludźmi - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński