Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słajszewo. Elektrownia jądrowa na Kaszubach. Inwestorzy atomówki spotkali się z mieszkańcami

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Liczący 19 tysięcy stron raport środowiskowy, dotyczący elektrowni jądrowej, był jednym z tematów omawianych w Słajszewie w gminie Choczewo podczas spotkania przedstawicieli spółki Polskiej Elektrowni Jądrowej z lokalną społecznością. Pracownicy zostali postawieni w ogniu pytań. Było to pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych, na którym przedstawiane są zapisy raportu oddziaływania na środowisko.

Przypomnijmy, że 29 marca spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska raport środowiskowy, dotyczący elektrowni jądrowej. Jest to dokument zawierający oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, który z kolei stanowi część postępowania w sprawie wydania tzw. decyzji środowiskowej.

Zapisy raportu środowiskowego przedstawiane są przez pracowników inwestora podczas spotkań informacyjnych z lokalną społecznością. Pierwsze z nich miało miejsce, 2 kwietnia, w świetlicy wiejskiej w Słajszewie w gminie Choczewo, czyli miejscowości, nieopodal której znajduje się preferowana lokalizacja pod budowę atomówki, tzw. "Lubiatowo-Kopalino".

Wideo ze spotkania:

- Jeżeli chodzi o badania środowiskowe, to podstawowym celem tej dokumentacji jest dostarczenie informacji, w jaki sposób to przedsięwzięcie będzie oddziaływało na środowisko. Ale też na wszystkie komponenty tego środowiska. Także na całe otoczenie społeczno-gospodarcze, ponieważ człowiek też jest elementem szeroko pojętego środowiska — mówiła Monika Mejszelis, zastępca dyrektora Biura Oceny Lokalizacji i Wsparcia Technicznego Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o.

- Cieszymy się, że dostrzegliście to państwo na tym etapie. Oby to miało dalej swój ciąg. Wydaje mi się, że na tę chwilę człowiek nie jest istotny. Pan wójt gospodarzy w naszym imieniu. My jesteśmy żywymi ludzi. Cieszę się, że będzie pani mówiła o elementach środowiskowych, ponieważ to, co nam się przedstawia, to my [na to - dop. red.] nie mamy żadnego wpływu. A społeczeństwo ma największy wpływ. Na tym etapie jesteśmy tu i teraz. To nie jest tak, że przychodzi sobie PEJ i mówi "tutaj sobie wybudujemy". My jesteśmy żywymi ludźmi — zwróciła uwagę jedna z mieszkanek, która przyszła na spotkanie.

- Mając to wszystko na uwadze, przygotowaliśmy raport oddziaływania na środowisko. W 2015 roku wystąpiliśmy do GDOŚ o wskazanie zakresu detali, które powinny zostać przeanalizowane — odpowiedziała zastępca dyrektora Biura Oceny Lokalizacji i Wsparcia Technicznego w PEJ.

Raport oddziaływania na środowisko, który liczy 19 tysięcy stron, składa się z kilku tomów. Jego stworzenie poprzedziły kilkuletnie badania środowiskowe na obszarach dwóch wariantów lokalizacyjnych elektrowni, tj. "Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo oraz "Żarnowiec" na terenie gmin Krokowa i Gniewino.

- Podczas spotkań chcielibyście przedstawić informacje dotyczące naszego przedsięwzięcia, zapoznać społeczeństwo z tym co zostało zaprezentowane w raporcie oddziaływania na środowisko i przede wszystkim jakie mogą wystąpić oddziaływania — mówi Monika Mejszelis.

Mieszkańców interesowały też inne kwestie związane z budową elektrowni. Mianowice infrastruktura towarzysząca. Przedstawiciele PEJ zaprezentowali na slajdach m.in. plany dotyczące linii kolejowych i dróg dojazdowych.

[zdjecie]70129357[/zdjecie]

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie odpowiedzialna za budowę głównej drogi do lokalizacji elektrowni. Naszym założeniem było wykorzystanie istniejących powiatowych i gminnych dróg — poinformował Daniel Pieróg, zastępca dyrektora biura oceny lokalizacji i wsparcie technicznego PEJ, który podkreślił, że na realizację inwestycji towarzyszących będą przeprowadzane odrębne postępowania.

- Proszę wymienić miejscowości, przez które ta droga będzie przebiegała. Na tej mapce tego nie widać. Nas interesuje cały obszar gminy Choczewo — zauważył jeden z mieszkańców gminy.

- Obecnie GDDKiA określa nowe wytyczne. Przygotowuje postępowanie w celu zaprojektowania drogi dojazdowej, która zaczynać będzie się od S6 do lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" - wyjaśniał Piróg.

Będą kolejne spotkania

Spotkanie w Słajszewie było pierwszym z cyklu. Kolejne odbędą się jeszcze w pierwszym tygodnia kwietnia.

- Spotkanie ma charakter informacyjny i jest organizowane przez Polskie Elektrownie Jądrowe. Państwo [mieszkańcy - dop. red.] będziecie mieli jeszcze oddzielny, zagwarantowany udział przy wydaniu decyzji środowiskowej na warunkach i w zakresie ustalany przez organ GDOŚ. Zostaniecie powiadomieni, w jaki sposób i gdzie zapoznać się z dokumentem i jak zgłaszać swoje uwagi i komentarze — poinformowała uczestników spotkania Joanna Szostak ze spółki PEJ.

Następne spotkania informacyjne z mieszkańcami organizowane przez inwestora elektrowni jądrowej zaplanowano w świetlicach wiejskich w Sasinie (6 kwietnia, o godz. 16), Jackowie (7 kwietnia, o godz. 17) i Kopalinie (8 kwietnia, o godz. 15).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słajszewo. Elektrownia jądrowa na Kaszubach. Inwestorzy atomówki spotkali się z mieszkańcami - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński