Skwer imienia Narodowych Sił Zbrojnych

  Skwer imienia Narodowych Sił Zbrojnych

  Marek Rudnicki marek.rudnicki@polskapress.pl

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Rada miasta nadała skwerowi u styku ulic Potulickiej, Stoisława i Kaszubskiej, imię Narodowych Sił Zbrojnych.
  Z wnioskiem o to wystąpił Zarząd Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
  Pozytywnie wypowiedzieli się Rady Osiedla Nowe Miasto, Miejski Konserwator Zabytków nie zgłosił zastrzeżeń.

  Podczas głosowania przeciwko zagłosowali radny Dorżynkiewicz z PO z z bezpartyjnych Balicka oraz Liktoras.

  Skwer Narodowych Sił Zbrojnych w Szczecinie, w planowanym miejscu, byłby godnym miejscem
  upamiętnienia żołnierzy, którzy przelali krew w walce o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną
  Polskę.

  - Przyjęcie uchwały to przede wszystkim hołd złożony żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, tym, którzy jeszcze żyją, i tym którzy odeszli na wieczną wartę, a którzy walczyli o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną Polskę - mówi Bartłomiej Ilcewicz. - Wielu z nich czekało blisko ponad 25 lat, by po przemianach 1989 r. w Szczecinie upamiętnić ich czyn zbrojny. Przyjęcie uchwały jest również ważne dla wielu szczecińskich środowisk patriotycznych, które czczą i upamiętniają walkę żołnierzy podziemia narodowego o w pełni niepodległą Polskę, zarówno podczas II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. Jest to kolejne miejsce upamiętniające Narodowe Siły Zbrojne (m.in. po tablicy poświęconej NSZ w Katedrze św. Jakuba).

  Skwer znajduje się przy areszcie śledczym, w którym po zakończeniu drugiej wojny światowej byli przetrzymywani, torturowani i mordowani przez reżim komunistyczny m.in. żołnierze podziemia narodowego, także NSZ.


  Uzasadnienie projektu uchwały brzmiało:

  Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) były jedną z największych – obok Armii Krajowej (AK) – konspiracyjnych organizacji wojskowych na terenie okupowanej Polski. Zostały utworzone 20 września 1942 r. z kilkunastu wcześniej działających formacji militarnych o charakterze narodowym. Były (obok AK) jedyną formacją, posiadającą ściśle profesjonalną strukturę wojskową i organizację, dysponowały bowiem liczną przedwojenną kadrą oficerską Wojska Polskiego. W szeregach NSZ znalazło się co najmniej trzech przedwojennych generałów WP oraz kilkudziesięciu oficerów wyższych, w tym grupa oficerów dyplomowanych, przygotowanych do prac operacyjnych i sztabowych. W związku z tym w NSZ tworzone były szczegółowe plany operacyjne dla struktur terenowych na okres powstania powszechnego.

  Narodowe Siły Zbrojne należały do największych liczebnie i terytorialnie organizacji konspiracyjnych w polskim podziemiu niepodległościowym (w połowie 1944 r. liczyły ok. 100 tys. żołnierzy) i najlepiej funkcjonujących. Dysponowały również licznymi Szkołami Podchorążych i Szkołami Podoficerskimi, w których kształcono także żołnierzy innych organizacji konspiracyjnych. Organizacja walczyła z okupacyjnymi wojskami niemieckimi, zwalczała partyzantkę komunistyczną oraz bandy rabunkowe. Żołnierze NSZ brali również udział w powstaniu warszawskim. Narodowe Siły Zbrojne walczyły również w podziemiu niepodległościowym po zakończeniu II Wojny Światowej, zmagając się z okupacyjną armią sowiecką, jak i rodzimą władzą komunistyczną.

  Narodowe Siły Zbrojne posiadały jeden z najlepszych wywiadów, który był niezwykle wysoko oceniany przez niemiecką służbę bezpieczeństwa III Rzeszy, które uznawały, że jest on „organizacją ekskluzywną, grupującą wyłącznie Polaków bez zarzutu i utalentowanych”. Niezwykle prężnie funkcjonowała podziemna działalność wydawnicza NSZ, która kolportowała wśród organizacji konspiracyjnych i społeczeństwa kilkadziesiąt tytułów prasowych i innych wydawnictw. Szczególną rolę w programie polityczno – wojskowym Narodowych Sił Zbrojnych zajmowała kwestia powrotu Ziem Zachodnich do Ojczyzny i oparcia powojennej granicy zachodniej Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej ze Szczecinem i Wrocławiem w granicach naszego kraju.

  Pod koniec 2012 roku, w 70. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych, Sejm RP specjalną uchwałą, upamiętnił żołnierzy walczących w tejże organizacji wojskowej, podkreślając, iż „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, czcząc ich pamięć, stwierdza, że Narodowe Siły Zbrojne dobrze zasłużyły się Ojczyźnie.”

  Zobacz też: Zaglądamy do środka. Szczecińskie CSI. Tutaj rozwiązują kryminalne zagadki  Polecamy na gs24.pl:


  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów