Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwer imienia Narodowych Sił Zbrojnych

Marek Rudnicki [email protected]
Rada miasta nadała skwerowi u styku ulic Potulickiej, Stoisława i Kaszubskiej, imię Narodowych Sił Zbrojnych.

Z wnioskiem o to wystąpił Zarząd Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Pozytywnie wypowiedzieli się Rady Osiedla Nowe Miasto, Miejski Konserwator Zabytków nie zgłosił zastrzeżeń.

Podczas głosowania przeciwko zagłosowali radny Dorżynkiewicz z PO z z bezpartyjnych Balicka oraz Liktoras.

Skwer Narodowych Sił Zbrojnych w Szczecinie, w planowanym miejscu, byłby godnym miejscem
upamiętnienia żołnierzy, którzy przelali krew w walce o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną
Polskę.

- Przyjęcie uchwały to przede wszystkim hołd złożony żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, tym, którzy jeszcze żyją, i tym którzy odeszli na wieczną wartę, a którzy walczyli o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną Polskę - mówi Bartłomiej Ilcewicz. - Wielu z nich czekało blisko ponad 25 lat, by po przemianach 1989 r. w Szczecinie upamiętnić ich czyn zbrojny. Przyjęcie uchwały jest również ważne dla wielu szczecińskich środowisk patriotycznych, które czczą i upamiętniają walkę żołnierzy podziemia narodowego o w pełni niepodległą Polskę, zarówno podczas II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. Jest to kolejne miejsce upamiętniające Narodowe Siły Zbrojne (m.in. po tablicy poświęconej NSZ w Katedrze św. Jakuba).

Skwer znajduje się przy areszcie śledczym, w którym po zakończeniu drugiej wojny światowej byli przetrzymywani, torturowani i mordowani przez reżim komunistyczny m.in. żołnierze podziemia narodowego, także NSZ.

Uzasadnienie projektu uchwały brzmiało:

Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) były jedną z największych – obok Armii Krajowej (AK) – konspiracyjnych organizacji wojskowych na terenie okupowanej Polski. Zostały utworzone 20 września 1942 r. z kilkunastu wcześniej działających formacji militarnych o charakterze narodowym. Były (obok AK) jedyną formacją, posiadającą ściśle profesjonalną strukturę wojskową i organizację, dysponowały bowiem liczną przedwojenną kadrą oficerską Wojska Polskiego. W szeregach NSZ znalazło się co najmniej trzech przedwojennych generałów WP oraz kilkudziesięciu oficerów wyższych, w tym grupa oficerów dyplomowanych, przygotowanych do prac operacyjnych i sztabowych. W związku z tym w NSZ tworzone były szczegółowe plany operacyjne dla struktur terenowych na okres powstania powszechnego.

Narodowe Siły Zbrojne należały do największych liczebnie i terytorialnie organizacji konspiracyjnych w polskim podziemiu niepodległościowym (w połowie 1944 r. liczyły ok. 100 tys. żołnierzy) i najlepiej funkcjonujących. Dysponowały również licznymi Szkołami Podchorążych i Szkołami Podoficerskimi, w których kształcono także żołnierzy innych organizacji konspiracyjnych. Organizacja walczyła z okupacyjnymi wojskami niemieckimi, zwalczała partyzantkę komunistyczną oraz bandy rabunkowe. Żołnierze NSZ brali również udział w powstaniu warszawskim. Narodowe Siły Zbrojne walczyły również w podziemiu niepodległościowym po zakończeniu II Wojny Światowej, zmagając się z okupacyjną armią sowiecką, jak i rodzimą władzą komunistyczną.

Narodowe Siły Zbrojne posiadały jeden z najlepszych wywiadów, który był niezwykle wysoko oceniany przez niemiecką służbę bezpieczeństwa III Rzeszy, które uznawały, że jest on „organizacją ekskluzywną, grupującą wyłącznie Polaków bez zarzutu i utalentowanych”. Niezwykle prężnie funkcjonowała podziemna działalność wydawnicza NSZ, która kolportowała wśród organizacji konspiracyjnych i społeczeństwa kilkadziesiąt tytułów prasowych i innych wydawnictw. Szczególną rolę w programie polityczno – wojskowym Narodowych Sił Zbrojnych zajmowała kwestia powrotu Ziem Zachodnich do Ojczyzny i oparcia powojennej granicy zachodniej Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej ze Szczecinem i Wrocławiem w granicach naszego kraju.

Pod koniec 2012 roku, w 70. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych, Sejm RP specjalną uchwałą, upamiętnił żołnierzy walczących w tejże organizacji wojskowej, podkreślając, iż „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, czcząc ich pamięć, stwierdza, że Narodowe Siły Zbrojne dobrze zasłużyły się Ojczyźnie.”

Zobacz też: Zaglądamy do środka. Szczecińskie CSI. Tutaj rozwiązują kryminalne zagadki

Kalendarz Pogoni Baltica hitem internetu, ale idzie "na przemiał"

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński