MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skutery do wypożyczenia w Szczecinie powoli dają się we znaki. Policja przypomina o zasadach

Oskar Masternak
Skutery "na minuty" miały być dobrą alternatywą dla samochodów i rowerów. Tymczasem pojawiają się pierwsze zastrzeżenia do osób korzystających z wypożyczalni.

Po ulicach Szczecina od kilku dni widać seledynowe, ogólnodostępne skutery. Ich główną zaletą jest to, że są ekologiczne i można z nich korzystać praktycznie wszędzie i za niewielką opłatą.

Problem w tym, że część użytkowników po zakończonej jeździe pozostawia pojazd gdzie popadnie, co budzi irytację pozostałych użytkowników dróg.

- Reagujemy na każdy sygnał o źle zaparkowanym skuterze. W pierwszej kolejności prosimy ostatniego użytkownika o przestawienie pojazdu, a jeśli ten odmówi lub nie będzie w stanie tego zrobić, to wysyłamy naszą ekipę - informuje Dominika Krzywonos z firmy EcoShare.

Seledynowo i ekologicznie. Elektryczne skutery w Szczecinie

Równocześnie policja przypomina użytkownikom o tym, że obowiązują ich przepisy ruchu drogowego. Zabronione jest na przykład poruszanie się skuterem po ścieżkach rowerowych czy pozostawianie pojazdów w nieodpowiednich miejscach.

Na kierującym motorowerem ciążą takie same obowiązki oraz zakazy jak na innych kierujących pojazdami. Przede wszystkim swoim zachowaniem nie powinien stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym ani go utrudniać. Jest obowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.

W takiej sytuacji dla motorowerzysty pozostaje jezdnia. Niezależnie od tego, którędy jedziemy, zawsze zachowujmy się tak, by nie utrudniać ruchu innym użytkownikom.

Sygnalizujmy manewry, zachowujmy bezpieczną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu, i pamiętajmy, by przewidywać zachowania innych.

Zdajesz na Kartę Rowerową? Sprawdź, czy znasz te zasady poruszania się rowerem!

ZOBACZ TEŻ:

Kierujący motorowerem jest obowiązany do przestrzegania przepisów określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym, m.in. takich jak:

  • zakaz jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy, czepiania się pojazdów.
  • jazdy wzdłuż po chodniku.
  • używania w trakcie jazdy kasku ochronnego.
  • zabrania się kierowania motorowerem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu oraz przewożenia osób w tym stanie.
  • zabrania się korzystania z telefonu podczas jazdy
  • kierujący motorowerem jest obowiązany używać podczas jazdy świateł mijania.
  • pojazd musi posiadać tablicę rejestracyjną, sprawne hamulce, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy, lusterko wsteczne.

Radny chciałby wprowadzić zakaz jazdy na rowerze na Syrenich...

Zobacz także: Marka Stoewer wraca do miejsca, gdzie powstała. Szczecin kupił muzealne perełki!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński