SKS i WHO integrują polskie i ukraińskie dzieci. "Aktywność i zdrowie naszym wspólnym językiem”

Materiał informacyjny PKN Orlen
Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy ogłosiły współpracę Programu SKS ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). W ramach tego projektu powstaje blisko tysiąc dodatkowych grup sportowych dla dzieci i młodzieży, w tym dla uczniów z Ukrainy. Takie zajęcia odbywają się m.in. w Szkole Podstawowej nr. 5 im. Żołnierza Armii Krajowej w Wyszkowie. Sport i zajęcia SKS odgrywają w ich życiu dużą rolę - mówi nam dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba. 

Współpraca Programu Szkolny Klub Sportowy z WHO dotyczy włączenia do Programu SKS dzieci z Ukrainy, uczących się w polskich szkołach oraz promocję aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach tego projektu wraz z nowym rokiem szkolnym powstało blisko tysiąc dodatkowych grup sportowych. W każdej z nich będzie co najmniej jedno dziecko z Ukrainy.  

- Sport jest doskonałym narzędziem integracyjnym. Już w kwietniu, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie i ukraińscy uczniowie przybywali do Polski, otworzyliśmy zajęcia SKS dla nich, gdy dopiero adoptowali się w polskich szkołach. Natomiast tej jesieni, wraz ze Światową Organizacją Zdrowia, zainaugurowaliśmy specjalny projekt, który ma integrować ukraińskie dzieci z ich polskimi rówieśnikami. Dzięki wsparciu WHO utworzyliśmy blisko tysiąc grup SKS-owych, w których obowiązkowo są uczniowie również z Ukrainy - mówi nam Piotr Maj z Instytutu Sportu-Państwowego Instytutu Badawczego.

SKS i WHO integrują polskie i ukraińskie dzieci.

Projekt przewiduje zajęcia w minimum 15-osobowych grupach integracyjnych, w których będą uczestniczyły dzieci z Ukrainy i Polski. Do zrealizowania jest 18 jednostek w każdej szkole objętej programem SKS po 60 minut, a zajęcia będą odbywały się 2 razy w tygodniu. W grupach przeprowadzone zostaną również testy sprawności fizycznej zgodnie z ogólnymi wytycznymi programu SKS. W tym wypadku oprócz zdrowej aktywności równie ważna jest integracja wśród młodzieży i dzieci.  

-  Hasłem przewodnim tego projektu jest „Aktywność i zdrowie naszym wspólnym językiem”. W sporcie niekoniecznie musimy porozumiewać się werbalnie. Dzieci ukraińskie, które nie znają do końca języka polskiego i polskie dzieci, które ich jeszcze w pełni nie rozumieją, w sporcie doskonale się dogadują. Tam języka nie potrzeba, bo są gesty i emocje. Sport nie tylko jest świetną prozdrowotną aktywnością, ale i fantastycznie integruje. Co ważne pozwala też na chwilę zapomnieć o trudach życia codziennego, czy to jest na 60 minut, czy na 90. W tym wypadku pomaga niektórym ukraińskim dzieciom zapomnieć o traumach wojennych – dodaje Maj.

SKS i WHO integrują polskie i ukraińskie dzieci.

Za przykład może służyć Szkoła Podstawowa nr. 5 im. Żołnierza Armii Krajowej w Wyszkowie, gdzie obecnie uczy się 29 ukraińskich dzieci.  

-  Gdy dowiedzieliśmy się o tym projekcie, od razu pomyślałam „wchodzę w to!” Zdecydowanie łatwiej zintegrować ukraińskie dzieci z polskimi poprzez zajęcia sportowe, gdyż ruch nie ma języka. Tu są emocje, rywalizacja i radość - ocenia Agnieszka Moneta-Bazelak, nauczycielka wychowania fizycznego w SP5.

Cele Programu Szkolny Klub Sportowy

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest spopularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa. 

-  Kiedyś w Wyszkowie wielu atrakcji nie było, dlatego sport był jedną w głównych atrakcji wśród dzieci. Dziś uczniowie spędzają dużo czasu na korepetycjach czy na telefonie i w komputerze. Ta rola sportu jest jeszcze ważniejsza, żeby odciągnąć ich trochę od tego i zapewnić jakiś element zdrowego trybu życia - dodaje dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba.

- Dzięki SKS-om zaczęłam grać w siatkówkę i robiłam to przez kolejne 17 lat. Trafiłam do klubu sportowego, gdzie nawet jako zawodniczka seniorskiej ligi trenowałam i promowałam ten sport - mówi nam nauczycielka wychowania fizycznego w SP5 w Wyszkowie Marta Wójcik.

SKS i WHO integrują polskie i ukraińskie dzieci.

Od początku roku w Programie Szkolny Klub Sportowy bierze udział 313 000 dzieci, 12 677 nauczycieli, 8 151 szkół i aż 87 proc. wszystkich gmin i 100 proc. wszystkich powiatów. 

Zajęcia SKS mogą być początkiem wielkiej kariery sportowej

W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki testów sprawnościowych uczestników Programu SKS umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie ich rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich potencjałem. 

Od pierwszej edycji Program SKS jest wspierany przez PKN ORLEN - największego sponsora polskiego sportu. W 2021 roku PKN ORLEN objął programami sportowymi ponad 62 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji programów dla dzieci i młodzieży, nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

- PKN Orlen wspiera program SKS od pierwszej edycji. Tak naprawdę dzięki temu wsparciu możemy prowadzić akcje marketingowe, organizować eventy, wydarzenia edukacyjne, rekreacyjne dla dzieci i pokazywać im nowoczesne formy aktywności. Bez wsparcia naszego głównego partnera byłoby to dużo trudniejsze - mówi Piotr Maj.

SKS i WHO integrują polskie i ukraińskie dzieci.

PKN Orlen wspiera również wielu polskich sportowców.

- Nie sztuką jest wspierać sportowca, który jest sławny, utytułowany i po prostu nalepia mu się swoje logo. Działania PKN ORLEN umożliwiają dzieciom, które chcą uprawiać sport, dostęp do niego. Nie są to działania, które przynoszą bezpośrednią reklamę, a rzeczywiście wspierają szkolenie i rozwój młodych sportowców – powiedział nam w maju br. polski motorowodniak Bartłomiej Marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: SKS i WHO integrują polskie i ukraińskie dzieci. "Aktywność i zdrowie naszym wspólnym językiem” - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński