Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Skomplikowane wieczyste

Agnieszka Pochrzęst, 2 marca 2005 r.
Zapisy księgi wieczystej wpisanej do systemu można sprawdzić w XII Wydziale Ksiąg Wieczystych na pl. Żołnierza w Szczecinie. Jeżeli tylko księga jest wprowadzona do systemu informatycznego, na bieżąco można sprawdzić aktualny stan prawny nieruchomości, jej obciążenia i hipoteki.
Zapisy księgi wieczystej wpisanej do systemu można sprawdzić w XII Wydziale Ksiąg Wieczystych na pl. Żołnierza w Szczecinie. Jeżeli tylko księga jest wprowadzona do systemu informatycznego, na bieżąco można sprawdzić aktualny stan prawny nieruchomości, jej obciążenia i hipoteki. Marcin Bielecki
W Szczecinie około 12 tys. ksiąg wieczystych ma formę elektroniczną. Na wpisanie do centralnej bazy danych czeka kolejne 120 tys. papierowych dokumentów. Niestety, przez wprowadzanie papierowych ksiąg do systemu informatycznego, na wypis trzeba teraz czekać 3 miesiące.

Księgi są wysyłane do Słupska i dopiero tam wprowadzane do ogólnopolskiego systemu informatycznego.

- Jako pierwsze do Ośrodka Migracyjnego w Słupsku wysyłamy księgi, do której został złożony wniosek - mówi Anna Łączna, przewodnicząca XII Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Szczecinie. - Zostaje ona wprowadzona do systemu informatycznego w ciągu 10 dni. Niestety, cała operacja, mimo że przebiega sprawnie, wydłuża czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Dopóki wszystkie księgi wieczyste nie zostaną wprowadzone do bazy danych na wpis trzeba czekać nawet do 3 miesięcy.

Wprowadzenie księgi elektronicznej miało ułatwić i przyspieszyć dostęp do dokumentów. Teoretycznie każdy może skorzystać z danych umieszczonych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Jednak nie każdy będzie umiał z niej skorzystać, gdyż jest to skomplikowane.

- Treść księgi w systemie informatycznym jest mało czytelna, ponieważ tak został skonstruowany ten system - mówi Łączna. - Znajduje się w nim bardzo wiele informacji. Stare odpisy ksiąg były prostsze i krótsze. Pracując w systemie elektronicznym, nie można wybiórczo drukować wybranych rubryk, tylko trzeba podać wszystkie informacje zawarte w księdze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński