Skierowanie do sanatorium 2023. Jak je otrzymać? To 10 kroków, które musisz przejść, aby znaleźć się w uzdrowiskach 16.05.2023

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Krok 8. Termin wyjazduPo otrzymaniu pisemnej informacji o zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego czekaj na pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu. Obecnie średni czas oczekiwania to ok.  2 lata.
Krok 8. Termin wyjazduPo otrzymaniu pisemnej informacji o zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego czekaj na pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu. Obecnie średni czas oczekiwania to ok. 2 lata. Pixabay, arc Polska Press
Według danych od 300 do 400 tysięcy osób czeka na skierowanie do sanatorium. Aby się do niego dostać i odwiedzić uzdrowiska, trzeba uzyskać skierowanie. Jak je otrzymać? Podpowiadamy w 10 krokach, które znajdziecie w naszej galerii.

Jak otrzymać skierowanie i dostać się do sanatorium?

Kilkaset tysięcy osób czeka w kolejce na pobyt w sanatorium. Co trzeba zrobić, aby w ogóle otrzymać skierowanie i pojechać do uzdrowiska, aby zadbać o swoje zdrowie? Podpowiadamy w 10 krokach.

TO MUSISZ ZROBIĆ, ABY DOSTAĆ SIĘ DO SANATORIUM

Skierowanie do sanatorium

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.

Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie, przesyłane jest przez lekarza lub przez Ciebie do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego aktualnie zamieszkujesz, w terminie 30 dni od daty wystawienia (inaczej skierowanie utraci ważność). Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Jeżeli specjalista stwierdzi przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia - nie potwierdza skierowania. Zwracane jest ono wtedy lekarzowi, który je wystawił, a Ty otrzymasz pisemną informację o tym fakcie. Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy Ci potwierdzone skierowanie nie później niż 14 (czternaście) dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Jak wygląda leczenie i rehabilitacja?

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej wymagasz określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, możesz skorzystać z tego rodzaju leczenia.

W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa naturalnych i czynniki fizyczne:

  • wody mineralne,
  • borowiny,
  • bodźce klimatoterapeutyczne,
  • hydroterapia;
  • fizykoterapia,
  • kinezyterapii.

W czasie pobytu w, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań możesz skorzystać między innymi z:

  • kąpieli leczniczych i ćwiczenia w basenach,
  • kuracji pitnych i inhalacji,
  • natrysków,
  • biczów szkockich, masaży wodnych,
  • zawijań i okładów,
  • ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii,
  • ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii,
  • krioterapii,
  • masażu leczniczego,
  • gimnastyka indywidualnej i zbiorowej.

Źródło: NFZ

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Do sanatoriów jeżdżą z reguły ci zdrowsi.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie