Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skażenie Odry. Pierwsze śnięte ryby w Szczecinie! Jest rozporządzenie wojewody

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Sytuacja w Odrze w kraju i regionie
Sytuacja w Odrze w kraju i regionie polskatimes
Śnięte ryby pojawiają się już w okolicach Szczecina. Zarząd województwa zachodniopomorskiego wydał całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym.

AKTUALIZACJA

18:00

Wojewoda Zbigniew Bogucki związku z zanieczyszczeniem Odry wprowadził na terenie województwa zachodniopomorskiego zakaz bezpośredniego kontaktu z wodami Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej wraz z łączącymi kanałami, a także korzystania z tych wód. Zakaz został wprowadzony do 18 sierpnia włącznie.

Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami rzeki Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej.

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.

Rozporządzenie dotyczy całej Odry na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz zbiorników wodnych, przez które przepływa.

16:25

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie nie będzie możliwości wchodzenia do wody na kąpieliskach w Dąbiu i na Dziewokliczu do 18 sierpnia. Decyzja została podjęta po dokonaniu oceny wizualnej jakości wody na terenie obu tych obiektów. - informuje Andrzej Kus.

_______________________________________

Zakaz obowiązuje od 13 sierpnia do 30 września br. i został wprowadzony w piątek w trybie pilnym na mocy uchwały zarządu województwa.

- W obliczu katastrofy ekologicznej na Odrze, w dbałości o życie i zdrowie wędkarzy i ich rodzin, wydajemy całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz - Apelujemy także do mieszkańców regionu o szczególną ostrożność i niewchodzenie do rzeki - dodaje marszałek.

Prezydent Piotr Krzystek wprowadził zakaz kąpieli na kąpielisku Dziewoklicz.

- Na kąpielisku pojawiły się pierwsze śnięte ryby. Tym samym wywieszono czerwoną flagę i obowiązuje zakaz kąpieli. Czerwona flaga obowiązuje także w Dąbiu - poinformował Piotr Krzystek.

Jak mówi prof. dr hab. Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, to właśnie śnięte ryby są największym zagrożeniem dla Odry.

- Na sto procent pogorszy się stan sanitarny rzeki i mówimy tylko o rozkładzie zwierząt, a nie substancji, która powoduje skażenie. Zacznie się uwalnianie związków biogennych, szczególnie azotu, ale również fosforu, które będą pożywką dla rozwoju glonów i tworzenia zakwitów. Jeśli to się stanie, będziemy mieli dodatkowy efekt kolejnego pogorszenia stanu sanitarnego - tłumaczy profesor.

Podkreśla również, że tony wyłowionych ryb, to wciąż tylko niewielki procent realnie śniętych zwierząt, które dalej dryfują z prądem rzeki lub już osiadają na dnie, gdzie dochodzi do rozkładu.

W województwie lubuskim stosowane są dodatkowe rozwiązania, by wyłowić ryby.

- Dzisiaj mają być stawiane dwie trwałe zapory na Odrze w województwie lubuskim. J Chcemy robić wszystko, żeby jak najwięcej tych ryb odłowić - mówił w piątek rano wojewoda Zbigniew Bogucki.

Woda w kranach nie pochodzi z Odry

Mieszkańcy Szczecina boją się, że skażenie z Odry przedostanie się do wody pitnej, która znajduje się w naszych kranach. Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie zapewnia, że jest to niemożliwe, ponieważ woda w Szczecinie nie jest czerpana z Odry.

- Ujmowana jest z jeziora Miedwie oraz ze studni głębinowych Pilchowa i Skolwina. Jest czysta i bezpieczna oraz codziennie skrupulatnie badana przez certyfikowane laboratorium. Odpowiada wszystkim wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - deklaruje.

Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną skażenia Odry. Wojewoda lubuski przekazał, że WIOŚ codziennie bada wodę, a wyniki wykazują w Odrze podwyższony poziom tlenu i to właśnie utlenienie wody jest powodem śnięcia ryb oraz zgłaszanych podrażnień skóry.

Niemieckie media podały informacje o stwierdzeniu dużych ilości rtęci w rzece, lecz do tej pory nie zostały one oficjalnie potwierdzone. W piątek wojewoda lubuski Władysław Dajczak zaprzeczył tym podejrzeniom i wykluczył obecność rtęci w Odrze.

- Jeśli ktoś podaje informację, że w Odrze jest podwyższony wskaźnik rtęci, to jest to absolutnie niemożliwe. Dziś wojewódzki inspektor ochrony środowiska potwierdził, że poziom rtęci jest dużo niższy niż dopuszczalny. On jest śladowy - mówił Władysław Dajczak.

Mieszkańcy otrzymują już na swoje telefony alerty RCB informujące o zanieczyszczeniu Odry i zakazie połowu ryb i wchodzenia do rzeki.

Głównym zadaniem żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest wsparcie instytucji i podmiotów administracji w walce z zanieczyszczeniem Odry.

Skażona Odra. Wojewoda o rtęci w Odrze. Zielonogórski PZW wy...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński