Skarb znaleziony w Szczecinie. Z kim srebrna czara zawędrowała nad Odrę w 1945 roku?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Naczynie to srebrny kowsz okolicznościowy z czasów carskiej Rosji. Został znaleziony w czasie prac ekshumacyjnych w szczecińskich Żydowcach. Obecnie jest prezentowany w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Przedmiot o wymiarach - 31x18,5 cm, wysokość 14 cm, wykonany został ze srebra próby 875, co odpowiada 84 zołotnikom, próbie typowej dla sreber rosyjskich. To kowsz, czyli naczynie służące do czerpania miodu czy wódki.

- Kowsz leżał około 200 metrów od najbliższych pochówków, przysypany ziemią w dole. Nie wiemy do kogo należał. Niewykluczone, że to niemiecka pamiątka z Rosji – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor MOP w Kołobrzegu.

W przypadku tego znaleziska możemy mówić o luksusowym prezencie. Czara powstała w Petersburgu w latach 1897-1908, w pracowni złotniczej braci Graczew, funkcjonującej w latach 1866-1918. W roku 1892 firma braci Graczew otrzymała tytuł Dostawcy Dworu Jego Carskiej Wysokości Aleksandra III.

POLECAMY: Nieodkryty szczeciński modernizm. Szczecin ma 11 nowych zabytków

Nieodkryty szczeciński modernizm. Szczecin ma 11 nowych zabytków

Ciekawe są dotychczasowe ustalenia. Magdalena Pielas-Witkowska, główny specjalista ds. Ewidencji i Rejestru Zabytków z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, pomogła ustalić pochodzenie znaków probierczych.

- Wiemy już, że próba 875 i punca z lwem, to znaki estońskie z lat 1920-1940. Pan Dariusz Malinowski z Wilna, który dowiedział się o naszym znalezisku z profilu popularnej dziennikarki, podróżniczki i pisarki, Pani Joanny Lamparskiej, skontaktował się z zaprzyjaźnioną z nim Panią Olgą Prokofewą, znaną i cenioną historyk sztuki, kolekcjonerką z Rosji, mieszkającą obecnie na Litwie - mówi Magdalena Chmielewska z MOP. - Według pani Olgi kowsz został wykonany w stylu neoruskim, i najprawdopodobniej miał funkcję czysto dekoratywną (był przedmiotem ofiarnym, przekazywanym w charakterze prezentu). Wskazują na to elementy, wygrawerowane na koszu – rzymski napis XXV lat. Wraz ze wzrostem zainteresowania historią Rosji przedpiotrową, kowsze utraciły swą pierwotną funkcję i coraz częściej były używane w charakterze prezentów, przedmiotów ofiarnych.

Prace w Żydowcach, na podstawie decyzji Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej nr 56/2020, prowadzili przedstawiciele Fundacji Pamięć z Warszawy. Przedsięwzięcia, w sferze merytorycznej, doglądał dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz. Towarzyszący mu członkowie Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” działającej przy Towarzystwie Muzeum Oręża Polskiego znaleźli nietypowy zabytek na dnie jednego z okopów.

Aktualnie i tylko czasowo eksponat oglądać można w Oddziale Dzieje Oręża Polskiego MOP przy ul. Emilii Gierczak 5 w Kołobrzegu, gdzie został zabezpieczony dla dokonania oględzin przez odpowiednie instytucje. O jego dalszym losie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zadecydują służby konserwatorskie.

ZOBACZ TEŻ: Zabytkowa willa w centrum Szczecina zyska nowy wizerunek. Zostanie uzupełniony o przeszkloną część

Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego

Zabytkowa willa w centrum Szczecina zyska nowy wizerunek. Zo...

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych z nich już nie ma... Zobaczcie je!

Wyjątkowe miejsca w Szczecinie. Niektórych z nich już nie ma...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie