Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandynawski dom tańszy niż mieszkanie

PR
Budowa domu to czasochłonna inwestycja, wymagająca ciągłych nakładów finansowych, którym może sprostać obecnie tylko nieliczna grupa Polaków.

Ceny mieszkań natomiast, mimo kilkuprocentowego spadku wartości wcale
nie są dużo niższe. Rozwój nowych technologii w budownictwie pozwala
jednak na postawienie domu w koszcie porównywalnym do zakupu
przeciętnego M3.

Decydując się na kupno mieszkania, unikamy problemów związanych z nabyciem działki, wyborem odpowiedniego projektu, uzyskaniem pozwolenia na budowę i tym podobnymi kwestiami. Niestety, na drodze do własnego lokum pojawiają się inne przeszkody, najczęściej związane z pieniędzmi. Wkrótce mogą wejść w życie zmiany w programie Rodzina na swoim, opracowanym na potrzeby kredytów mieszkaniowych z dopłatami Skarbu Państwa. Rząd zaostrzył ograniczenia zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury, wprowadzając w programie poważne zmiany, utrudniające dostęp do kredytów preferencyjnych. Planowana jest, między innymi, rezygnacja z rozszerzenia grupy beneficjentów o singli i związki partnerskie oraz ograniczenie zakupu nieruchomości tylko do rynku pierwotnego, co uniemożliwia tym samym najczęściej wybieraną opcję kupna mieszkania - z tzw. "drugiej ręki".

Piętrzące się ograniczenia zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. Technologia budowania domów podlega ciągłym zmianom. Skandynawska metoda modułowa pozwala na przygotowanie większości elementów w fabryce. Dzięki temu instalacja prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni, co skraca czas postawienia tego typu domu do zaledwie 3 miesięcy - mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu firmy Tektum, stawiającej domyskandynawskie. - Nawet jeżeli poniesiemy dodatkowe koszty przy przy zakupie działki budowlanej czy opłaceniu niezbędnych pozwoleń, nie wydamy więcej pieniędzy, ponieważ cena domu skandynawskiego jest o około 30 % niższa w stosunku do analogicznych budynków konwencjonalnych - dodaje.
Według danych z najnowszego raportu rynku nieruchomości Oferty.net i Open
Finance, w polskich miastach nastąpił kilkuprocentowy spadek średnich cen
ofertowych, lecz nie zmienia to faktu, że stawki za m² wahają się między
5.898 zł w Poznaniu do nawet 9.047 zł w Warszawie. W związku z tym, sumę
przeznaczoną na średniej wielkości M3 można przeznaczyć na większych rozmiarów dom modułowy, który łączy w sobie cechy technologii murowanej i drewnianej. Wiadomo przecież nie od dziś, że własny dom gwarantuje komfort,o jakim w wielorodzinnym budynku można jedynie pomarzyć.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński