Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandal w Ravensbrück. Niemcy zablokowali delegację z Polski

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych/Szczecin
Wiceszef MSZ mówi o interwencji. Polacy, którzy chcieli złożyć kwiaty, chcą, aby o tym, jak zostali potraktowani, dowiedział się świat.

Choć od wydarzeń przed bramą byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück minęło już kilkanaście godzin, prezes szczecińskiego oddziału Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wciąż jest podenerwowany.

- Pojechaliśmy tam uczcić pamięć naszych pań zamordowanych w tym obozie. Uczestniczek powstania warszawskiego, żołnierek NSZ. Przeciwko nam stanęła niemiecka policja. Nie puścili nas dalej. Kazali zostawić organizacyjne flagi i zdjąć opaski. Kiedy się nie zgodziliśmy, negocjacji podjął się pan konsul. Ale i one niczego nie dały - opowiada.

Bundespolicjanci byli grzeczni, ale stanowczy. Kwiaty od NSZ i kibiców Pogoni Szczecin złożył konsul.

- Jeżeli nie zaczniemy czegoś robić, to możemy zupełnie stracić pamięć o Polkach zamordowanych w tym obozie. Niemcy robią wszystko, aby zawłaszczyć sobie to miejsce - mówi Kozak. I jako przykład podaje działalność na terenie obozu Antify (na filmach opublikowanych w internecie widać jak jej członkinie obrażają Polaków gestami). Ta organizacja buduje przekaz, że w Ravensbrück przetrzymywane były kobiety homoseksualne. Tymczasem ponad 36 proc. więźniarek stanowiły Polki - kobiety i dziewczęta uwikłane w konspirację i walczące z Niemcami często z bronią w ręce.

- To im jesteśmy winni pamięć - mówi Kozak.

Incydentem w Brandenburgii zainteresowało się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Żadne osoby, które chcą upamiętnić zamordowanych Polaków w Ravensbrück, nie powinny być dyskryminowane i oczekujemy oficjalnego stanowiska w tej sprawie - powiedział Arkadiusz Mularczyk wiceszef MSZ.

- Nasi weterani piszą pismo do władz polskich, aby bardzo szybko się zajęły tematem. Piszą też do dyrekcji obozu o swoim zażenowaniu - kończy Kozak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński