Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr nad Pomorzem Zachodnim. Ponad tysiąc wyjazdów strażaków w regionie. Alarm sztormowy na Bałtyku

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Michał Elmerych
Michał Elmerych
Do godziny 4.00 w nocy w całym województwie strażacy interweniowali ponad 1100 razy. Jak przekazał dyżurny Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, na ten moment nie ma informacji o żadnych poszkodowanych. Strażacy wyjeżdżają przede wszystkim do powalonych drzew.

W sobotni wieczór w całym regionie wzmogły się podmuchy wiatru, którego prędkość może momentami przekraczać 100 km/h. Na Floriana Krygiera, Witkiewicza, Ku Słońcu, 1 Maja czy Hrubieszowskiej w Szczecinie musieli interweniować strażacy, bo wiatr połamał drzewa lub na ziemię spadły gałęzie.

Bez przejazdu była ze względu na powalone drzewo ulica Wolińska, takie same utrudnienia były na ulicy Kupczyka i w rejonie jeziora Głębokiego. Drzewo spadło na drogę również na ulicy Bogumińskiej. Na osiedlu Słonecznym zerwała się sygnalizacja świetlna.

Jak informują Zachodniopomorscy Łowcy Burz: "W Województwie Zachodniopomorskim padło 33.7m/s o godzinie 0:20 !
121.32km/h ...Taką prędkość zmierzyła stacja w Darłowie! Województwo Zachodniopomorskie zmaga sie z najsilniejszym Orkanem od 18 lat ! W 2004 roku przez Polskę przeszedł niż PIA.. Wtedy to najsilniejszy poryw wyniósł 115km i także był on zarejestrowany w Darłowie !

W Szczecinie średnia prędkość wiatru o godzinie 23.30 to 72 kilometry na godzinę, w porywach do 80 km/h. Wciąż będzie przybierał na sile, a intensywne podmuchy mają ustępować dopiero w niedzielę po południu. Można zaobserwować i takie obrazki jakie publikują Zachodniopomorscy Łowcy Burz.

Wichura tuż po 18 powaliła już pierwsze drzewa w pobliżu pasa nadmorskiego, w powiecie gryfickim odnotowano trzy interwencje. Po godzinie 19 strażacy zostali wezwani do powalonych drzew w Wyszoborze i Karnicach. W drugim przypadku drzewo spadło bezpośrednio na drogę. Pracowali też strażacy z Czaplinka.

W całym regionie interwencji strażackich od wieczora do 4 rano było już ponad 1100. W Międzyzdrojach strażacy przyjęli dwa zgłoszenia w ciągu niespełna 10 minut. Jedno drzewo zatarasowało ulicę Niepodległości, drugie zaś drogę w kierunku Wisełki. W Gryfinie wiatrołom spadł na ulicę Gryfińską. Kłopoty mieli też kierowcy na drogach w regionie gdzie gałęzie, konary i całe drzewa tamowały ruch, zanim nie pojawili się strażacy. Tak jak choćby nad ranem w Siadle Dolnym.

W regionie szczecińskim gdzie prąd dostarcza Enea Operator odnotowano blisko dwieście awarii. Te zdarzały się przez całą noc. Od 3.30 prądu nie było na osiedlu Kasztanowym w Załomiu, a kilka minut po xczwartej rano zgasły światała na Gryfińskiej w Dąbiu.

W związku z silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia. Alert obowiązuje dziś i jutro dla całego kraju. RCB rozesłało SMS-y z ostrzeżeniem do odbiorców na terenie całej Polski. Informuje w nich, że prędkość wiatru osiągać w porywach do 130 kilometrów na godzinę. Zaleca, aby zostać w domu i zabezpieczyć rzeczy, które porwane przez wichurę mogą stanowić zagrożenie. Informuje także, że mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Polskie Koleje Państwowe apelują: "W związku z ostrzeżeniami pogodowymi wydanymi przez IMiGW dotyczących wystąpienia silnych wiatrów, opadów deszczu i śniegu mogą wystąpić opóźnienia pociągów. Przed planowaniem podróży zaleca się sprawdzenie aktualnych utrudnień w kursowaniu pociągów. Przepraszamy za utrudnienia".

Taki los spotkał między innymi pociąg Uznam relacji Warszawa - Świnoujście. Skład punktualnie dojechał do Zbąszynka, ale potem zaczął nabierać opóźnienia. O 3.20 miał już półgodzinne spóźnienie. p 4.45 opóźniony był już ponad półtorej godziny.

Według prognoz możliwe jest też oblodzenie na drogach regionu.

Na Bałtyku wiatr wieje ze stałą prędkością 9 stopni w skali Beauforta. Jednak w porywach osiąga maksymalną siłę 12 stopni. Z tego względu Żegluga Świnoujska ograniczyła kursowanie promów "Bielików". Na przeprawie karsiborskiej przerwa trwała do 4.30 i dyspozytor ŻS kilka minut przed tą godziną zapewniał, że pierwszy poranny prom odpłynie o czasie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenie hydrologiczne dla naszego regionu:

O 1.00 w nocy stany ostrzegawcze zostały przekroczone na Odrze w Gryfinie i na Zalewie Szczecińskim w Trzebieży.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński