Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć 5G w Szczecinie. Co to jest? Czy coś nam grozi? - 12.05.2020

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Od tego tygodnia sieć 5G jest już dostępna w siedmiu polskich miastach, również w Szczecinie. Dla klientów jednej z sieci komórkowy oznacza to przede wszystkim szybszą komunikację.

Sieć 5G również w Szczecinie

W poniedziałek, 11 maja, w Szczecinie uruchomiono pierwsze nadajniki sieci 5G. Tym samym stolica województwa zachodniopomorskiego stała się jednym z pierwszych miast w Polsce, do których dotarła ta najnowocześniejsza technologia komunikacyjna.

Sieć telefonii komórkowej Plus uruchomiła 100 nadajników 5G w 7 miastach:

  • Gdańsku,
  • Katowicach,
  • Łodzi,
  • Poznaniu,
  • Warszawie,
  • Wrocławiu
  • i właśnie w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

5G. Co to jest?

5G to nic innego jak piąta generacja sieci komórkowej. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że dotychczasowe rozwiązania 2G, 3G i 4G/LTE zostaną poszerzone o 5G, czyli sieć przesyłającą informacje na innych częstotliwościach, które dają nowe możliwości. Dzięki temu użytkownicy otrzymają szybszy dostęp do internetu i komunikacji.

- Nowa sieć mobilna jest niezbędna, bo do internetu podpinanych jest coraz więcej urządzeń. Szacuje się, że w 2020 roku będzie z niego korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń. Dzisiejsze sieci nie poradzą sobie z taką ilością danych, bo - według szacunków - każdy użytkownik mobilnego internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dzisiaj to około 3,5 GB - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Piąta generacja sieci komórkowej jest więc odpowiedzią na ciągły rozwój inteligentnych urządzeń, do których nie zaliczamy jedynie smartfonów i tabletów. Są to także zegarki, telewizory, lodówki, a nawet odkurzacza i wiele, wiele więcej.

Przedstawiciele operatora wyliczają, że 5G pozwoli na m.in.:

  • oglądanie filmów w ultra wysokich rozdzielczościach,
  • transmisje sportowe,
  • wydarzeń
  • i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K)
  • czy też korzystanie z technologii cloud gaming, umożliwiającej użytkownikom dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie.

ZOBACZ TEŻ:

Sieć 5G budzi sporo kontrowersji. Czy jest bezpieczne?

Wprowadzanie nowego standardu bezprzewodowego przesyłania danych budzi spore kontrowersje u jego przeciwników, którzy twierdzą, że nowe stacje nadawcze będą emitowały promieniowanie elektromagnetyczne na poziomie mogącym mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Żadne badania nie potwierdzają jednak tych wątpliwości.

- Mówimy o wielokrotnie słabszej fali niż ta, działająca w naszych mikrofalówkach. To, co powoduje drganie wody w jedzeniu w przypadku kuchenki mikrofalowej, nie ma prawa spowodować drgań przez fale nadajników sieci 5G. Porównajmy to do czynnika środowiska: czym innym jest wodospad Niagara, a czym innym letni deszcz. Wpływ każdego czynnika zależy od jego siły. Nieprawdą jest, że to technologia nieprzebadana. Ona bazuje za tych samych zjawisk fizycznych, na których opierają się urządzenia, których używamy od lat. Było mnóstwo badań na całym świecie dotyczących fal magnetycznych. Konkluzje są takie: nie można stwierdzić, że pole elektromagnetyczne na częstotliwościach fal radiowych jest bezpieczne dla naszego zdrowia, ale nie ma również podstaw do tego, żeby stwierdzić, że jest niebezpieczne - mówi Wanda Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

ZOBACZ TEŻ:

WIDEO: Bez sieci 5G wkrótce nie będziemy w stanie korzystać ze smartfonów

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński