Setki medyków zaszczepionych. Kolejne szczepionki przyjechały do szczecińskich szpitali

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Od ponad dwóch tygodni w Szczecinie trwa proces szczepienia pracowników szpitali i innych osób uwzględnionych w etapie "zero" szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jak postępuje ta procedura w szczecińskich szpitalach? W poniedziałek trafiły tu kolejne dawki.

Jako pierwsi w Szczecinie przeciwko koronawirusowi zaczęli się szczepić lekarze ze szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. Tu w pierwszej turze (27 grudnia) dowieziono 75 dawek, w następnych dniach kolejnych 450. Na poniedziałek (11 stycznia) zaplanowana była dostawa 900 dawek szczepionki.

- Z naszych szacunków wynika, że do końca tygodnia zaczepiony będzie już cały personel medyczny, który się zgłosił na szczepienie, czyli około 1450 osób. To łącznie około 60 proc. naszego personelu. Cześć osób jest zatrudniona jest też w innych placówkach, dlatego szczepią się w swoich macierzystych szpitalach, niektórzy są właśnie chorzy, albo przebywają w kwarantannie - mówi Natalia Cistowska, rzecznik szpitala wojewódzkiego.

ZOBACZ TEŻ:

Zdarza się, że osoba zapisana na dany dzień nie pojawia się, bo np. zachorowała lub musiała pilnie zostać na dyżurze, ale żadna próbka się nie zmarnuje.

- Wówczas bierzemy kolejne osoby z kolejki, a wciąż zgłaszają się nowe chętne osoby - dodaje Cistowska. Zapisy personelu medycznego i niemedycznego w tzw. szpitalach węzłowych został przedłużony do 14 stycznia.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM (na Pomorzanach) w Szczecinie rozpoczęły się 29 grudnia 2020 roku. W okolicy sylwestra było zaszczepionych już prawie 1000 osób. Do ubiegłego piątku (8 stycznia) w sumie było to ponad 2740 osób.

- Średnio, dziennie szczepimy ok. 300-400 osób. Zależy to m.in. od czasu trwania kwalifikacji do szczepienia, przeprowadzenia wywiadu, sprawdzenia stanu zdrowia danej osoby. Wszystkie otrzymane do tej pory dawki szczepionek zostały podane, nie zutylizowano żadnej z nich - opowiada Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowa szpitala klinicznego na Pomorzanach.

Na Pomorzanach kwalifikacje do szczepień przebiegają w trzech gabinetach, a dawki podawane są w czterech salach. - Liczba dostarczanych obecnie dawek szczepionek odpowiada potrzebom szpitala i możliwościom podania szczepionki we wskazanym terminie (w ciągu 120 h od momentu rozmrożenia) - dodaje Bogna Bartkiewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Do ubiegłego tygodnia w sumie na Pomorzany trafiło 2625 dawek szczepionek, a w poniedziałek rano dotarła tu kolejna dostawa – 1350 dawek. Tutaj do szczepień zgłosiło się ponad 90 proc. pracowników SPSK-2.

- Jako szpital węzłowy szczepimy jednak nie tylko pracowników szpitala i nie tylko personel medyczny, ale wszystkie osoby wskazane do szczepień w ramach grupy zero. Do 28 grudnia 2020, kiedy miała być zamknięta lista zgłoszeń, z grupy zero przyjęliśmy ok. 3 000 zgłoszeń. Ponieważ czas przyjmowania zgłoszeń został wydłużony do 14 stycznia 2021 – wciąż zapisują się kolejne osoby, na tę chwilę to ponad 800 dodatkowych chętnych. Wśród nich są też m.in. ozdrowieńcy, którzy początkowo nie byli przekonani co do zasadności zaszczepienia się – zmienili jednak zdanie i też chcą się poddać szczepieniom - wyjaśnia B. Bartkiewicz.

Szczepienia odbywają się też w 109 Szpitalu Wojskowym przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie. Z poprzednich dwóch partii, które dotarły do placówki, do końca minionego tygodnia zaszczepiono prawie 440 osób. W poniedziałek (11 stycznia) dotarła tu kolejna, trzecia już partia, która pozwoli na zaaplikowanie dawek ponad 1200 osobom. - Tylko dziś zostanie zaszczepionych prawie 200 osób - mówi Marcin Górka, rzecznik 109 SW.

W Zachodniopomorskiem w etapie "zero" szczepień przeciwko SARS-CoV-2 uczestniczy 27 placówek, w Szczecinie to jeszcze szpital przy ul. Unii Lubelskiej, oraz na własny wniosek szpital w Zdrojach, w którym w poniedziałek zaszczepił się tysięczny pacjent. Procedura trwa także w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Szczepionka przeciw COVID-19 - co powinniśmy wiedzieć? Pytania i odpowiedzi

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie