Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki kormoranów nad Odrą w Szczecinie. Może grozić im śmierć głodowa. Zobacz ZDJĘCIA

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Kormorany w Szczecinie. Wyglądają beztrosko, ale grozi im śmierć głodowa
Kormorany w Szczecinie. Wyglądają beztrosko, ale grozi im śmierć głodowa Sebastian Wołosz
To niecodzienny widok. Odra jest skuta lodem, a na jego powierzchni przesiadują dziesiątki kormoranów. Ptaki przyciągają uwagę mieszkańców. Potrzebują jednak bardzo naszej pomocy!

Wielu z nich przychodzi nad szczecińskie bulwary, aby je zobaczyć, sfotografować, nakarmić. Można powiedzieć, że obecnie ptaki nad Odrą stały się równie popularnym tematem szczecińskich zdjęć w mediach społecznościowym, co krokusy wiosną.

Niektórzy przychodzą nie tylko uchwycić to niecodzienne zjawisko, ale i nakarmić ptaki.

Atrakcja? Niestety, ptakom grozi śmierć głodowa

- Z uwagi na trwające mrozy, które doprowadziły do całkowitego zlodowacenia wód w obrębie Miasta Szczecina, ogromne ilości ptaków wodnych zostały pozbawione naturalnych miejsc żerowania - alarmuje Zofia Brzozowska z fundacji Ratujmy Ptaki. - Na śmierć głodową skazane są perkozy, kormorany jak również większość ptaków, których życie związane jest wodą. Osłabione ptaki latają nisko trafiając pod koła pędzących samochodów Trasą Zamkową.

ZOBACZ TEŻ:

Ptaki właśnie zaczynają swoje wędrówki, co może być zwiastunem nadchodzącej wiosny. W miastach zaraz zaczną szukać miejsc do rozrodu, na założenie gniazd. Niektóre są jeszcze daleko w Afryce, niektóre już do nas wracają, są też takie, które migrują przez Europę. Tak też jest w przypadku kormoranów, choć część ich populacji w Polsce zimuje. Międzyodrze jest dla nich bardzo atrakcyjnym terenem, obszarem chronionym, gdzie kormorany mają swoją ostoję.

Są to ptaki znakomicie nurkujące nawet do 10 metrów. Mają jednak pewne ograniczenia, skrzydła nasiąkają im wodą. Czas suszenia skrzydeł, to moment, w którym mają chwilę wytchnienia, np. po polowaniu. Każdy kormoran zjada dziennie średnio ok. 350-500 gramów ryb.

- Dla łabędzi oraz kaczek, Fundacja "Ratujmy Ptaki" sprowadza karmę dla ptactwa hodowanego na fermach drobiowych. Jest to karma pełnowartościowa, która jest podawana na brzegach zbiorników wodnych lub bezpośrednio na lód. Niestety, nie mamy ryb słodkowodnych, którymi moglibyśmy nakarmić perkozy oraz inne ptaki zjadające ryby. Wiemy, że lodołamacze będą kruszyły lód na Odrze dopiero wtedy, kiedy będzie zapowiedziana odwilż. Ptaki czeka więc śmierć głodowa - ostrzega Zofia Brzozowska.

Fundacja "Ratujmy Ptaki" bardzo prosi o wsparcie finansowe na zakup pokarmu dla kaczek i łabędzi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na [email protected]!

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kormorany wróciły do Szczecina. Wygrzewają się na Odrze [ZDJĘCIA]

Kormorany wróciły do Szczecina. Wygrzewają się na Odrze [ZDJĘCIA]

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński