Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seria włamań w Szczecinie. Mieszkańcy są tym przerażeni!

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Seria włamań w Szczecinie
Seria włamań w Szczecinie Archiwum
Seria włamań do mieszkań, piwnic i garaży na Pomorzanach - alarmują mieszkańcy tej szczecińskiej dzielnicy. Ale na pozostałych osiedlach wcale nie jest lepiej.

O wzmożonej aktywności złodziei mieszkańcy Pomorzan alarmują od września. Włamania lub próby włamań odnotowano między innymi przy ulicy 9 Maja, Budziszyńskiej, Włościańskiej, Ruskiej, Klemensiewicza. Miejscowa spółdzielnia wydała nawet ostrzeżenie.

- Otrzymaliśmy informacje od mieszkańców naszego osiedla o włamaniach do mieszkań. Prosimy o zachowanie ostrożności, należyte zamykanie drzwi do budynków, piwnic oraz zwracania uwagi na nieznane osoby bądź samochody - napisała.

Policja potwierdza, że we wrześniu dostała zgłoszenia o trzech włamaniach do mieszkań na Pomorzanach. Okazuje się jednak, że do podobnych zdarzeń dochodzi w innych częściach miasta.

- We wrześniu wszczęto trzy postępowania w sprawie kradzieży z włamaniem na terenie Pomorzan. W tym samym okresie policjanci otrzymali również zgłoszenia z innych części miasta - mówi mł. asp. Ewelina Gryszpan ze szczecińskiej policji.

Kradzież w mieszkaniu na os. Gontyny

Na początku października złodziej lub złodzieje okradli mieszkanie na osiedlu Gontyny. Zabrali pieniądze.

- Jestem załamana, nie mogę dojść do siebie, nie mogę sobie z tym poradzić. Nie mogę jeść, nie mogę spać. nie mogę żyć, nic mi się już nie chce - mówi mieszkanka osiedla Gontyny, którą okradziono na początku października. Mam żal sama do siebie, moja wina, bo kto trzyma taką gotówkę w domu, choć przecież nikt o tym nie wiedział. Podobno są prowadzone jakieś postępowania dotyczące tych ostatnich włamań, ale nikt nic nie mówi, nie wiem nawet czy komisariaty współpracują ze sobą w tych sprawach - mówi ofiara włamania (nazwisko do wiadomości redakcji).

12 września doszło do włamania na ulicy Szafera.

Sprawca lub sprawcy okradli w ciągu dnia mieszkanie w czteropiętrowym bloku. Według mieszkańców to nie pierwsze włamanie w tej okolicy w ostatnim czasie. Policja zadeklarowała częstsze patrole.

Funkcjonariusze przekonują, że liczba włamań do mieszkań utrzymuje się na podobnym poziomie jak rok temu.

- Zestawiając analogiczny okres roku poprzedniego, ogólna liczba prowadzonych w tym czasie postępowań jest na porównywalnym poziomie - dodaje Ewelina Gryszpan.

W ubiegłym roku w całym kraju doszło do 71 tys. kradzieży z włamaniem (w tym do kilku tysięcy mieszkań). Nieoficjalnie policjanci przyznają, że ściganie takich przestępców jest trudne. Z kilku powodów. Często sami mieszkańcy ułatwiają złodziejom pracę np. nie zamykając drzwi. Sprawcy działają przeważnie w rękawiczkach i nie zostawiają śladów. Wykorzystują nawet rusztowania używane przy renowacjach elewacji. Nawet jeśli monitoring nagra złodzieja, to najczęściej jest on tak ubrany, że rozpoznanie nie jest możliwe.

- Okradanie mieszkań to fach w środowisku przestępczym. A to oznacza, że ci najbardziej profesjonalni dobrze przygotowują się do przestępstwa. Obserwują mieszkanie, robią wywiad o domownikach rozmawiając z sąsiadami pod różnymi pretekstami. Do tego dochodzi umiejętność otwierania drzwi, okien - mówi jeden z funkcjonariuszy, który zajmował się ściganiem złodziei.

Dlatego duża liczba takich przestępstw jest umarzana. Zdarzają się jednak sukcesy. Na początku roku policjanci zatrzymali trzech złodziei, którzy okradli mieszania. Wpadli bezpośrednio po przestępstwie. Mieli przy sobie biżuterię i pieniądze pochodzące z ostatniego włamania.

Tak zabezpieczysz mieszkanie przed kradzieżą i utrudnisz złodziejowi kradzież

Szczecińscy policjanci stale prowadzą różnego rodzaju działania operacyjne i akcje prewencyjne, które mają na celu ograniczenie tego typu zdarzeń, ale dużo też zależy od nas samych. Oto, co radzą policjanci.

Korzystaj z zabezpieczeń technicznych:

  • Wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe — wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy.
  • Jeżeli to możliwe, pomyśl o zabezpieczeniu swojego dobytku systemem alarmowym. Wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej.
  • W drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe lub wymień stare zamontowane kilkanaście lat temu drzwi, na takie gwarantujące bezpieczeństwo.
  • Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.
  • Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi — włamywacz unika miejsc oświetlonych.
  • Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe — warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (w sprzedaży są klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.
  • Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tę zasadę również innym.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

  • Zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic i rozważ montaż rolet antywłamaniowych drzwi balkonowych lub wyjść na tarasy, zwłaszcza tych z tyłu budynku.
  • Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, a szczególnie tych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
  • Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodzieje bardzo nie lubią miejsc dobrze doświetlonych, a także wszelkich systemów monitoringu wizyjnego.

Zanim otworzysz drzwi nieznajomemu:

  • Spójrz przez wizjer, kto stoi po drugiej stronie drzwi, a jeżeli jest to nieznana Ci osoba — spytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu. Zrób to w sposób umożliwiający przeczytanie nazwiska. Pamiętajmy, że nieumundurowany policjant, też ma obowiązek wylegitymowania się. Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie Twoją ostrożność i nie obrazi się.
  • Na ogół znasz "swojego" sąsiada, listonosza, inkasenta lub dzielnicowego. Zachowuj się więc szczególnie ostrożnie, jeżeli pojawi się nieznana Ci osoba lub taka podająca się za pracownika tych instytucji.

Wychodząc z domu:

  • Zamknij wszystkie okna i drzwi, bo ponad 60 procent włamywaczy, dostaje się do mieszkań przez okno!
  • Nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca niezgorzej od Ciebie.
  • Dziecko z kluczami do mieszkania na szyi, to równie fatalny pomysł — włamywacz potrafi wejść w posiadanie takiego klucza lub wykonać jego odcisk.
  • Zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania.
  • Wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło — stwórz pozory, że w domu ktoś jest.
  • Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek z informacjami, gdzie aktualnie przebywasz, bo włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste.
  • Wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci — zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

Poznaj swojego sąsiada:

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Powiadom niezwłocznie policje gdy:

  • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
  • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu,
  • jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo.

Widząc zagrożenie — nie narażaj się sam, nie płosz przestępców tylko wezwij policję.

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

  • zapalanie światła w różnych pomieszczeniach, chociaż na kilka minut dziennie,
  • wyjmowanie ze skrzynki Twojej bieżącej korespondencji.

To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

  • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.
  • Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania.
  • Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor, kamera, video itp. oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Niestety nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100-procentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Nigdy nie zapominaj też o natychmiastowym poinformowaniu Policji o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej przed chwilą sytuacji niebezpiecznej. Im szybciej funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie i pojadą na miejsce, tym będą mogli podjąć bardziej skuteczne działania zmierzające do eliminowania zagrożeń lub zatrzymania sprawców włamań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński